DuchowośćBiskup Libera: Tyle mądrych nauk św. Jana Pawła II roztrwoniliśmy…

Nasza Polska11 kwietnia, 202111 min

Powinno nas dziś bardzo boleć, że tak wielu odchodzi od Chrystusa, zatrzaskuje za sobą drzwi do Kościoła. Tyle mądrych nauk św. Jana Pawła II roztrwoniliśmy – mówił w Niedzielę Miłosierdzia Bożego podczas mszy świętej odprawionej w płockiej katedrze biskup tej diecezji Piotr Libera.

Uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego odbyły się w Płocku w ramach 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, którego w tamtejszym klasztorze doznała św. Faustyna Kowalska. W trakcie mszy w płockiej katedrze modlono się o uzdrowienie dusz i ciał, a także o oddalenie pandemii koronawirusa.

Na początku homilii wygłoszonej w Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, biskup płocki powitał wiernych zawołaniem „Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał”. Następnie zwrócił uwagę na wymalowane we freskach bazyliki powtarzające się wezwanie: „Kyrie Eleison” – „Panie, zatrzymaj się przy mnie”, a we współczesnym tłumaczeniu liturgicznym – „Panie, zmiłuj się nad nami”. Jak wspomniał, tak z pewnością zwracali się do Jezusa chromi, ubodzy i trędowaci.

„To było przyzywanie Miłosierdzia Bożego wtedy, dwa tysiące lat temu. A od dziewięćdziesięciu lat tutaj, u nas w Płocku, oprócz owego Kyrie Eleison – +Panie, zatrzymaj się przy mnie+, nauczyliśmy się powtarzać za świętą siostrą Faustyną Kowalską słowa wyznania: +Jezu, ufam Tobie+” – powiedział bp Libera.

Biskup płocki nawiązał także do czytanego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego fragmentu Ewangelii św. Jana, gdy Jezus po Zmartwychwstaniu zatrzymał się w Wieczerniku i „mimo drzwi zamkniętych, zatrzymał się przy uczniach zalęknionych i niedowierzających, zatrzymał się przy Tomaszu, jakby specjalnie do niego przyszedł ósmego dnia po Zmartwychwstaniu, aby ten uwierzył w końcu – przyszedł, aby przytulić niewierzącego ucznia do swojego serca”.

Jak podkreślił bp Libera, „gdy Pan Jezus przychodzi do Wieczernika, to również po to, aby każdy Jego uczeń i uczennica uchwycili sens Zmartwychwstania, że cokolwiek w życiu człowiek dobrego uczynił, nie będzie zmarnowane, choćby przy tym dobru bardzo się poranił, ba, nawet chwilowo przegrał, dobro zmartwychwstanie”. „Wydaje mi się, że w wydarzeniu opisanym w dzisiejszej Ewangelii chodzi również o jeszcze coś większego. Jeżeli przez osiem kolejnych dni świętujemy Zmartwychwstanie Jezusa, to właśnie po to, aby również Tomasz zmartwychwstał, aby każdy z nas, grzeszników, znalazł żywego Pana i Boga, aby wyznał Mu wiarę i ufność” – powiedział biskup płocki.

Bp Libera wskazał, że „powinno to nas dziś bardzo boleć, że tak wielu odchodzi od Chrystusa, że lekceważy Jego Ewangelię, że zatrzaskuje za sobą drzwi do Kościoła”. Jak mówił, „nasza wiara dzisiaj, nasza wrażliwość duchowa, musi więc być podobna do poranionego ciała Pana Jezusa, bo jest w tym jakiś dopust Boży i oznaka naszej małej, a nie wielkiej łaski, skoro dziś często przegrywamy walkę o dusze młodego pokolenia, gdy dziś nie umiemy skutecznie i konkretnie uchronić przed rozpadem rodziny, że jesteśmy podzieleni i często niewiarygodni wobec świata, że choć pomagamy potrzebującym, to często robimy to jakoś chaotycznie”.

„Tyle ważnych dzieł, tyle mądrych nauk św. Jana Pawła II roztrwoniliśmy. Pokażmy więc świadomie te nasze rany, te nasze słabości wiary Panu Jezusowi, bo i On pokazuje nam dzisiaj swoje rany” – zaznaczył biskup płocki. A pytając dalej, „czy jest coś, czego nie potrafi wszechmogący Bóg?”, odpowiedział: „Tak, On nie potrafi odrzucić od siebie grzesznika”. Przywołując nauki Ojców Kościoła tłumaczył, „że nie ma niczego, co by bardziej przyciągało Ducha Świętego, niż właśnie grzesznik, który chce się nawrócić, który pragnie zostawić grzechy, który chce zostawić życie mizerne, złe i niegodziwe”.

„Dziś jest Święto Miłosierdzia, tak upragnione przez samego Jezusa” – mówił bp Libera i zaapelował do wiernych: „Trzeba więc nam kochani dziś wejść w to pragnienia Jezusa, którego +serce palą płomienie Miłosierdzia+”. Podkreślił, że „każdy z nas ma co ofiarować Panu Bogu – tyle dusz, tyle spraw, tyle przegranych, tyle ran”.

Odnosząc się do objawień św. Faustyny Kowalskiej, biskup płocki wskazał też, iż „pociesza i umacnia nas jeszcze jeden ważny znak, szczególnie wymowny w czasie wciąż srożącej się epidemii”. „Oto święta siostra Faustyna widzi Pana Jezusa Miłosiernego w białej szacie. I tak Go każe namalować na obrazie, który dziś wszyscy czcimy” – wspomniał bp Libera. Dodał przy tym, iż według spowiednika świętej, ks. Józefa Andrasza, biel szaty Jezusa na obrazie z podpisem „Jezu, ufam Tobie” – podobna do bieli pielęgniarek i lekarzy, idących do chorych, aby im usługiwać – może być symbolem „wielkiej gotowości, by leczyć nas swoim miłosierdziem”.

„A zatem Panie Jezu, lekarzu nasz miłosierny, koniecznie zatrzymaj się przy mnie. Przebacz i ulecz duszę i ciało. Oddal od nas grozę pandemii. Daj sercom upragniony pokój. Wylej na nas Twego Ducha. Kyrie Eleison. Amen” – modlił się na zakończenie homilii biskup płocki.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna – 50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do Płocka. Tam też, w swej klasztornej celi, 22 lutego 1931 r. doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu „Jezu, ufam Tobie”.

W Płocku św. Faustyna Kowalska przebywała dwa lata. Zmarła 5 października 1938 r. w Łagiewnikach pod Krakowem. W 1993 r. na placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, że każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”.

W Płocku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy powstaje od 2015 r. kościół dla 1,5 tys. wiernych, a także dom pielgrzyma dla 50 osób oraz nowe muzeum św. Faustyny Kowalskiej. W 2019 r. ukończono tam m.in. budowę wysokiej na 26 metrów wieży zwieńczonej krzyżem, która wznosi się dokładnie nad miejscem pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego. (PAP)

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 − 2 =