PolskaNa wtorek zaplanowane jest posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju

Karol Kwiatkowski9 kwietnia, 20215 min

Na wtorek zaplanowane jest wstępnie posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział PAP szefa gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak dodał, będą w nim uczestniczyć m.in. lider Kukiz’15 Paweł Kukiz oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

W marcu prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński.

Szrot powiedział PAP, że posiedzenie zespołu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zaplanowane jest wstępnie na wtorek. Jak dodał, będzie to pierwsza dyskusja zespołu na temat projektu dotyczącego sędziów pokoju.

Zaznaczył, że w posiedzeniu udział wezmą również m.in. lider Kukiz’15 Paweł Kukiz oraz przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Szef zespołu prof. Piotr Kruszyński mówił wcześniej PAP, że chciałby, by do wakacji był gotowy prezydencki pakiet rozwiązań obejmujący projekt zmian w Kodeksie postępowania karnego, w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, w Kodeksie postępowania cywilnego oraz najprawdopodobniej projekt zmian w konstytucji.

W lutym prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Koła Poselskiego Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia Pawłem Kukizem, by rozmawiać o temacie powołania w Polsce sędziów pokoju.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mówił wówczas PAP, że Kukiz przedstawił prezydentowi założenia swojego projektu dotyczącego wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Szrot informował również, że lider formacji Kukiz’15 poprosił Andrzeja Dudę o powołanie roboczego zespołu ws. sędziów pokoju, a prezydent „zgodził się na tę propozycję”. Sam Kukiz ocenił po spotkaniu, że „z całą pewnością jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju”. Według niego „widać, że to rzeczywiście jest istotna sprawa dla pana prezydenta”.

Prezydent Duda mówił o kwestii sędziów pokoju w wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że „trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów”. „Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać – w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych” – powiedział Andrzej Duda.

Informował wówczas również, że w jego kancelarii trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. „Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany” – podkreślił prezydent.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 − 2 =