RPD interweniował w sprawie ucznia z Podkowy Leśnej. „Sprawa jest wyjaśniona”

Nasza Polska8 kwietnia, 202114 min

Rozmawialiśmy z dyrekcją szkoły w Podkowie Leśnej; sprawa jest wyjaśniona – poinformował w czwartek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, apelując jednocześnie o „powstrzymanie emocji”. Dzieci należy otoczyć opieką i chronić, a nie wykorzystywać – dodał.

Chodzi o ujawnienie informacji na temat transpłciowego dziecka, które uczy się w szkole podstawowej w tej miejscowości. Informację na ten temat we wtorek na Twitterze podała sędzia Trybunału Konstytucyjnego, b. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.

„Dyr. Szkoły Samorząd. im. Boh. W-wy w Podkowie Leśnej, ul. Jana Pawła II (…) doprowadziła do podjęcia przez Radę Pedagog. uchwały ZOBOWIĄZUJĄCEJ nauczycieli, by zwracali się do 10-letniego ucznia, CHŁOPCA per AGNIESZKA, jak chcieli rodzice” – poinformowała Pawłowicz. „Dane aktów stanu cywil. zlekceważono” – dodała.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński ocenił wpis jako „obrzydliwy”, podkreślając przy tym, że uderza on w dobro dziecka, szkoły i jej dyrektora. Zgodnie z relacją burmistrza placówka już godzinę po opublikowaniu tweeta otrzymała z kuratorium telefon zapowiadający „narzuconą z góry” kontrolę, która została przeprowadzona następnego dnia w środę.

Tusiński wskazywał również, że informacja o podjęciu przez Radę Pedagogiczną uchwały w sprawie sposobu zwracania się do dziecka jest nieprawdziwa, podobnie jak podany we wpisie wiek dziecka oraz imię. „Ale to akurat bardzo dobrze się stało, bo trudniej tę osobę zidentyfikować” – dodał.

W czwartek na Twitterze do sprawy odniósł się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który podkreślił, że sprawa jest już „wyjaśniona”. „Rozmawialiśmy z dyrekcją szkoły w Podkowie Leśnej. Sprawa jest wyjaśniona. Apeluję o powstrzymanie emocji. Dzieci należy otoczyć opieką i chronić, a nie wykorzystywać” – napisał.

Wpis sędzi Pawłowicz skrytykowało wielu polityków opozycji, wskazując m.in., że wskazane w nim dziecko zostało napiętnowane, a związane ze sprawą negatywne komentarze na pewno mu zaszkodzą. Lider Wiosny Robert Biedroń pisał o „urządzeniu hejtu”, natomiast rzecznik PO Jan Grabiec – o „próbie zaszczucia”.

„Fatalnie się stało, że osoba z kręgu władzy, zajmująca eksponowane stanowisko, mająca oddziaływanie na opinię publiczną, wyraża swój pogląd w formie hejtu i stygmatyzacji dziecka, które już i tak poprzez sytuację, w której się znajduje, ma wystarczającą ilość problemów na głowie” – zaznaczył burmistrz Podkowy Leśnej. (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

 • ( ˇ෴ˇ )

  8 kwietnia, 2021 at 11:56 am

  Wyjaśniona? A co, były jakieś niejasności i RPD już je wyjaśnił? Komu?

  To my, demokratyczne społeczeństwo, żądamy informacji co zboczeńcy tu wyczyniają!!
  Pan RPD nie jest instancją ostateczną zamykającą dyskusję, ale właśnie sędzia TK nią jest!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk