Rozszerzenie kręgu osób z zawodów medycznych uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego do szczepienia przeciw COVID-19 zakłada nowelizacja ustawy, którą w czwartek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Jak zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska w czasie prac nad nowelizacją, będą to oprócz lekarzy – tylko oni mogą to obecnie robić – również lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy oraz ratownicy medyczni.
Wiceminister uzasadniła we wtorek w czasie posiedzenia komisji zdrowia, że określenie tego właśnie w rozporządzeniu jest „zdecydowanie bardziej elastycznym rozwiązanie w trakcie epidemii”, gdy trzeba na bieżąco reagować na sytuację.
„W związku z czym nie rekomendujemy wpisania wprost do ustawy wymienionych zawodów medycznych” – uzasadniła brak poparcia takiej zmiany wiceminister.
Senat proponował, by wpisać te zawody w ustawę i by byli to kolejno: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci lub diagności laboratoryjni. Wymogi dla tych dwóch ostatnich zawodów miały być określone dodatkowo w przepisach wykonawczych. Poprawka jednak nie zyskała poparcia posłów.
We wtorek szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że trzecia fala koronawirusa pokazała, że lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni są potrzebni w szpitalach. „Te zawody, które właśnie wprowadzamy do programu szczepień będą mogły odciążyć przedstawicieli zawodów medycznych do tej pory kwalifikujących i szczepiących i będzie można zwiększyć przepustowość całego systemu” – zaznaczył Dworczyk.
Nowelizacja ustawy przedłuża też obowiązywanie pierwszych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów systemu zabezpieczenia do końca 2021 r. Wydłużono też w 2021 roku termin ogłaszania wykazów dla danego województwa do 1 października 2021 roku.
Ustawa wejdzie w życie w piątek, z wyjątkiem artykułu, który dotyczy świadczeniodawców, który wejdzie w życie w piątek, z mocą od dnia 27 marca 2021 r.(PAP)
Autor: Szymon Zdziebłowski
One comment
( ˇ෴ˇ )
2 kwietnia, 2021 at 4:36 pm
Czy sejm zainteresuje się przyczynami śmierci ponad 100 tys. osób w 2020?
Czy sejm czuwa nad liczbą zgonów w roku bieżącym, czy też uważa że jakoś to będzie?
A jeśli tak głupio uważa, to czy za to beknie?
100 tys. zgonów równa się liczbie zamordowanych przez jeden rok Polaków w Auschwitz! Jeśli na to można wzruszyć ramionami, to czego, kurwa, chcecie od niemców!
Że co, że niemcom nie wolno mordować Polaków a żydom wolno!?
A kto o tym zdecydował!? ŻYDY?