PolskaPremier: jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii; zostańmy w domach

Karol Kwiatkowski25 marca, 20218 min

Jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii. Szczepionki są naszą podstawową bronią. Z każdą podaną dawką jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach – napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

We wpisie w mediach społecznościowych szef rządu podsumował obecną sytuację dotyczącą pandemii koronawirusa. „Jesteśmy w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy” – podkreślił.

„Napór III fali jest bardzo silny – dziś to ponad 34 000 zakażeń. Sytuacja jest krytyczna – choć wciąż mamy bufor bezpieczeństwa, to zajętych jest już ponad 70 proc. łóżek covidowych i respiratorów. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza, jaki obserwowaliśmy w bogatych krajach zachodu kilkanaście miesięcy temu” – napisał Morawiecki.

Jak zaznaczył, wąskim gardłem systemu nie są dziś ani sprzęt, ani dostępność łóżek i dobrze zorganizowana logistyka punktów szczepień, a jest nim brak lekarzy i pielęgniarek oraz personelu medycznego, które występują na całym świecie. „Dobra wiadomość jest taka, że pracownicy polskiej służby zdrowia są już chronieni przez szczepionki” – dodał.

Podkreślił przy tym, że szczepionki są naszą podstawową bronią. „Mamy możliwość podawania 10 milionów dawek miesięcznie, lecz nie otrzymujemy ich wystarczającej ilości” – stwierdził. „W ostatnich dniach i tygodniach codziennie rozmawiam i naciskam na przywódców europejskich i instytucje unijne, by zmusić firmy farmaceutyczne do zwiększenia dostaw i wywiązania się z zobowiązań. Będzie to jednym z priorytetów dzisiejszego posiedzenia Council of the European Union” – przypomniał.

„Sytuacja jest krytyczna, dlatego musimy podjąć trudne, ale niezbędne kroki, które rok temu ochroniły Polskę przed I falą pandemii. Oto nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać przez najbliższe 2 tygodnie – do 9 kwietnia. Przypominam, że wszystkie dotychczasowe obostrzenia pozostają nadal w mocy” – dodał.

Premier przypomniał, że od najbliższej soboty 27 marca zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, a hurtownie i składy budowlane zapewniające ciągłość działania gospodarki pozostają otwarte. Ponadto na pocztach i placówkach pocztowych – zmniejszamy limit interesantów – tylko 1 osoba na 20 mkw, a w miejscach kultu religijnego i kościołach wprowadzamy nowy limit osób i dystans – 1 osoba na 20 mkw, odstęp 1,5 metra.

Z kolei salony fryzjerskie i urody, a także żłobki i przedszkola – zostają zamknięte do 9 kwietnia. „Dzieci pracowników służb mundurowych, lekarzy i medyków mogą uczęszczać do placówek opiekuńczych” – informuje we wpisie szef rządu.

Natomiast obiekty sportowe, korty i boiska – jak przekazuje we wpisie polityk – będą otwarte wyłącznie dla uprawiających sport zawodowo.

„COVID-19 jest bezlitosny, atakuje wszystkich, nie zważając na nasze plany, marzenia, problemy gospodarcze i rodzinne. W obliczu tego wielkiego zagrożenia potrzebujemy solidarności i jedności. Dość z politycznymi przepychankami” – apeluje Morawiecki.

Premier zwraca się także do polityków opozycji. „Jeżeli nie potraficie pomóc, to nie przeszkadzajcie! Nie można kpić z wysiłków rządu jak to miało miejsce chociażby w przypadku szpitali tymczasowych. Dziś obowiązuje zasada – wszystkie ręce na pokład. Liczy się wyłącznie zdrowie i życie naszych najbliższych” – napisał.

„Mam też kolejną prośbę do wszystkich Polaków. Najbliższe Święta Wielkanocne spędźmy odpowiedzialnie, w ograniczonym gronie rodzinnym. Nadchodzący czas symbolizuje zwycięstwo nad śmiercią i nadzieję – a taką nadzieję dają też szczepionki. Dzięki Narodowemu Programowi Szczepień przeciw Covid-19 mamy dużą szansę, że będą to ostatnie takie święta” – dodaje.

Jak podkreśla szef rządu, państwo polskie rzuciło wszystkie siły, środki i odwody dla ratowania zdrowia i życia Polaków. „Ponieśliśmy olbrzymie koszty w wielu dziedzinach. Zjednoczmy się w tym kluczowym momencie i wspomóżmy wysiłki wszystkich służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo” – napisał.

„Rok temu jako broń mieliśmy wyłącznie dyscyplinę i solidarność – dziś stoi za nami również nauka. Z każdą podaną dawką szczepionki jesteśmy bliżej zniesienia obostrzeń. Nie zmarnujmy tej wielkiej szansy. Zostańmy w domach” – apeluje we wpisie Morawiecki. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

7 − dwa =