ZagranicaNiemcy podali dane powikłań po szczepionce

Magdalena Targańska25 marca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Poważne reakcje poszczepienne są niezwykle rzadkie – wynika z raportu Instytutu Paula Ehrlicha, który odpowiada za dopuszczanie i kontrolę szczepionek w Niemczech.

Według instytutu po przeprowadzeniu niemal dziewięciu milionów szczepień, poważne powikłania wystąpiły w 0,3 na 1000 dawek. Za poważne uznaje się reakcje niepożądane, które wymagają hospitalizacji albo uchodzą za istotne z medycznego punktu widzenia.

W okresie od 27 grudnia 2020 do 12 marca tego roku, wykonano w Niemczech 8,8 miliona szczepień. Blisko 7,1 mln dawek to preparat BioNTech/Pfizer. 1,5 miliona to AstraZeneca. Szczepionkę firmy Moderna otrzymało prawie 300 tys. osób.

Poważne niepożądane reakcje wystąpiły w sumie 2287 razy z czego 1728 przypadków dotyczyło szczepienia preparatem BioNTech/Pfizer, 113 Moderna, 352 AstraZeneca. Wynika z tego, że szczepionki AstraZeneca spowodowała mniej ciężkich przypadków niż dwa pozostałe preparaty.

Instytut zastrzega jednak, że należy zachować ostrożność przy porównaniach tego typu, bo grupy osób szczepionych w Niemczech różnymi preparatami nie są identyczne. Przez wiele tygodni AstraZeneca podawana była tylko osobom do 65. roku życia.

Po niedawnym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca, z dużym zainteresowaniem oczekiwano danych na temat przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu.  Jak podaje portal dw.com – PEI nie odniósł się konkretnie do tej sprawy. „Dalsze badania są obecnie prowadzone, aby wyjaśnić ewentualny związek ze szczepieniem” – czytamy. Instytut podał jedynie, że do 19 marca zgłoszono w Niemczech 14 podejrzanych przypadków po użyciu AstraZeneki, dwie kobiety zmarły. Dwa przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu wystąpiły po zaszczepieniu preparatem firmy BioNTech/Pfizer.

Od początku akcji szczepień do PEI wpłynęły 351 zawiadomienia o podejrzeniu zgonu związanego ze szczepieniem. Zgony nastąpiły w przedziale czasowym od kilku godzin do 40 dni po szczepieniu. W 286 przypadkach chodziło o szczepionkę BioNTech/Pfizer, w czterech o Modernę, także w czterech o AstraZenekę. W pozostałych przypadkach nie ustalono producenta. Większość zmarłych osób miała liczne choroby współistniejące – podaje Instytut.

Także w tym przypadku należy zachować ostrożność, wyciągając wnioski o zgonach spowodowanych rzekomo przez daną szczepionkę. Należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach preparatem BioNTech/Pfizer szczepiono w Niemczech głównie osoby w podeszłym wieku, w tym lokatorów domów opieki.

Po szczepieniu preparatem BioNTech/Pfizer najczęściej zgłaszano ból w miejscu ukłucia, bóle głowy i zmęczenie. Po AstraZenece zgłaszano symptomy grypopodobne, dreszcze i gorączkę. Moderna często wywoływała wysypkę.

Podsumowując zebrane dane, Instytut im. Paula Ehrlicha ocenia w raporcie, że „szczepienia są efektywnym środkiem zapobiegania pandemii koronawirusa i ochrony przed COVID-19”.

Źródło: dw.com/PEI/ DPA

Polska marka z odzieżą męską – poznaj Lancerto

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 3 =