ZagranicaTylko 30 proc. Niemców pozytywnie ocenia pracę rządu podczas pandemii

Magdalena Targańska24 marca, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Zaledwie 30 proc. Niemców pozytywnie ocenia pracę swojego rządu podczas kryzysu związanego z pandemią Covid-19 – wynika z badania Instytutu Demoskopii Allensbach na zlecenie dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. 62 proc. ocenia rząd negatywnie.

Dramatycznie spadła też aprobata dla rządzących partii CDU/CSU.

„Przez długi czas zaufanie do działań rządu było niezwykle wysokie. Przez wiele miesięcy miał on poparcie ponad 70 proc. ludności, w grudniu ubiegłego roku wciąż było to prawie 60 proc. Od stycznia br. aprobata gasła, a krytyka rosła; w lutym po raz pierwszy było więcej głosów krytycznych niż popierających” – pisze „FAZ”. Teraz według gazety wyniki „są druzgocące”.

„Decyzje podjęte na początku marca (o kolejnym przedłużeniu lockdownu) spotkały się z niezrozumieniem. Zaledwie 17 proc. oceniło to jako dobry krok, a 60 proc. badanych miało wrażenie, że tylko utrudniają sytuację. W tym momencie wielu przestało śledzić działania i plany rządu” – zauważa dziennik.

Odsetek obywateli, którzy mają nadzieję, że za kilka miesięcy sytuacja się poprawi, jest dziś niższy niż przed rokiem, a także niższy niż na początku tego roku. Tylko 36 proc. respondentów spodziewa się, że normalne życie codzienne będzie znowu możliwe za kilka miesięcy, 61 proc. uważa, że potrwa to dłużej.

Z badania dla „FAZ” wynika również, ze „drastycznie spadła aprobata” dla chadeckich partii rządzących CDU/CSU. O ile na początku lutego miały poparcie rzędu 37 proc., to teraz jest to już tylko 28,5 proc. Zieloni mają 21 proc., SPD – 18 proc., FDP i lewica mają po 8,5 proc., a AfD – 10 proc.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia + 15 =