ZagranicaChiny/ Sinovac: nasza szczepionka jest bezpieczna i skuteczna u dzieci w wieku 3-17 lat

Karol Kwiatkowski23 marca, 20212 min

Szczepionka przeciw Covid-19 chińskiego koncernu Sinovac jest zasadniczo bezpieczna i skuteczna u dzieci w wieku 3-17 lat – ogłosiła w poniedziałek ta firma, powołując się na dane z pierwszej i drugiej fazy prób klinicznych z udziałem ponad 550 uczestników.

Dyrektor medyczny Sinovacu Zeng Gang oświadczył na konferencji prasowej, że dane z tych prób zostały przekazane chińskiemu urzędowi nadzorczemu w celu weryfikacji.

Zeng zaznaczył, że wśród ponad 550 uczestników badań pierwszej i drugiej fazy u dwojga dzieci – w wieku trzech i sześciu lat – wystąpiła gorączka. Oprócz tego zgłaszano jedynie łagodne skutki uboczne.

Specyfik Sinovacu jest jedną z czterech rodzimych szczepionek dopuszczonych w Chinach kontynentalnych do powszechnego użycia wśród osób dorosłych. Władze zatwierdziły niedawno piątą szczepionkę do użycia kryzysowego.

Przed dopuszczeniem szczepionki Sinovacu do podawania dzieciom potrzeba dalszych badań. Próby kliniczne z udziałem dzieci prowadzi również inny chiński producent szczepionek, Sinopharm.

W Chinach co najmniej jedną dawkę szczepionki na Covid-19 przyjęło dotąd około 45 mln osób, a 21 mln otrzymało już dwie dawki – przekazały w poniedziałek państwowe media. Władze planują zaszczepić 40 proc. ludności kraju do końca lipca.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście + pięć =