PolskaOstatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 21 tys. kontroli; nałożono 2,7 tys. mandatów za brak maseczki

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Ostatniej doby policjanci przeprowadzili ponad 21 tys. kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia w związku z pandemią – powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas kontroli policjanci nałożyli 2,7 tys. mandatów oraz skierowali niemal 340 wniosków o ukaranie do sądu za brak maseczki.

Inspektor Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP przekazał, że aby ograniczyć transmisję wirusa, policjanci kontrolują, czy przestrzegane są wprowadzone zasady. „Nakazy, zakazy i ograniczenia reguluje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 roku, a szczegółowo możliwe ograniczenia wymienione są w art. 46b” – tłumaczył policjant.

„Ostatniej doby polscy policjanci przeprowadzili ponad 21 200 kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia. Między innymi po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 2,7 tys. mandatów, skierowano niemal 340 wniosków o ukaranie do sądu oraz 530 osób pouczono” – przekazał Ciarka.

Poinformował również, że policjanci skontrolowali 2,7 tys. pojazdów transportu publicznego sprawdzając czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób. „Sprawdzono też niemal 8 tys. obiektów handlowych oraz 60 miejsc organizacji wesel i 40 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki” – wyliczył.

„Codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem Covid-19 kierujemy ok. 20 tys. policjantów” – podkreślił.

Podał także, że w poniedziałek policjanci przeprowadzili ponad 351 tys. kontroli osób przybywających na kwarantannie. „Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy” – powiedział.

Przypomniał, że inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł, a funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Marian

    23 marca, 2021 at 10:25 am

    NA JAKIEJ PODSTAWIE PRAWNEJ ? CZY SĄ DOWODY NAUKOWE POTWIERDZAJĄCE, ŻE MASKA W CZYMKOLWIEK POMAGA ? ŻENADA !

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × pięć =