ZagranicaFrancuzi boją się zamachów terrorystycznych w czasie świąt

Paweł Skutecki19 marca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W obliczu zagrożenia terrorystycznego w związku ze zbliżającymi się świętami religijnymi minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin w piśmie do prefektów i policji zlecił wzmocnienie ochrony kościołów, synagog i meczetów.

Szef MSW zaleca nadzór nad miejscami kultu w czasie chrześcijańskich świąt Niedzieli Palmowej i Wielkanocy, żydowskiego święta Paschy oraz obchodzonego przez muzułmanów ramadanu, od 13 kwietnia do 12 maja – informuje w piątek dziennik „Le Figaro”.

„Utrzymywanie się zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju wymaga zachowania dużej czujności na poziomie ogólnym oraz w przypadku miejsc o wysokim zagrożeniu” – napisał Darmanin.

W przypadku kościołów i synagog minister radzi prefektom, aby zadbali o „ograniczenie liczby wejść do miejsc kultu”, zwrócili „szczególną uwagę na pojazdy” zaparkowane w pobliżu i wzmocnili obecność policji w godzinach przyjazdu i odjazdu wiernych.

W przypadku ramadanu minister zaleca wzmożoną czujność po zachodzie słońca, gdy muzułmanie przerywają post. Według niego wieczorem zagrożenie zwielokrotni się poprzez tworzenie się dużych zgromadzeń ludzi na drogach publicznych i wokół meczetów. Darmanin uczulił służby również na obchody święta Id al-Fitr, które wyznacza koniec muzułmańskiego święta przypadającego w tym roku na 12 maja.

Zalecenia dotyczą służb, policji oraz żołnierzy operacji Sentinel, rozmieszczonych w różnych miejscach kraju od czasu ataków terrorystycznych w 2015 r.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

19 + dwanaście =