PolskaEMA wydała jednoznaczną opinię na temat szczepionki AstraZeneca

Magdalena Targańska19 marca, 202112 min

Europejska Agencja Leków wydała jednoznaczną opinię, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna; chrońmy siebie i bliskich, zapisujmy się na szczepienia – zaapelował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił we wpisie na Facebooku, że jesteśmy w szczególnie trudnym momencie, dlatego tak ważna jest informacja, którą przekazała właśnie Europejska Agencja Leków. „Brzmi ona jednoznacznie – szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna!” – zaznaczył szef rządu.

Morawiecki zwrócił uwagę, że kraje, które wstrzymały szczepienia tą szczepionką, wznawiają je.

„Zachęcam wszystkich, którzy się kwalifikują, by wykorzystali szansę i się zaszczepili – każda dawka szczepionki, nieważne od jakiego producenta, to krok we właściwym kierunku. Od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich” – podkreślił premier.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.(PAP)

 

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • ( ˇ෴ˇ )

    19 marca, 2021 at 5:40 pm

    A’propos „jednoznacznie” to Uniwersytet w Oslo jednoznacznie stwierdził, że ZENEKA odsyła ad ASTRA poprzez powodowanie zakrzepów. Lepiej ufać norweskim naukowcom czy brukselskim spedalonym eurzędasom?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − 5 =