ZagranicaAstraZeneca: jesteśmy zadowoleni z decyzji europejskich regulatorów ws. szczepionki

Karol Kwiatkowski19 marca, 20212 min

Firma AstraZeneca oświadczyła w czwartek późnym wieczorem, że „z zadowoleniem przyjęła wnioski europejskich organów regulacyjnych w sprawie bezpieczeństwa swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi”.

„Bezpieczeństwo szczepionek jest najważniejsze i cieszymy się z decyzji organów regulacyjnych, które potwierdzają korzyści płynące ze stosowania naszej szczepionki w powstrzymaniu pandemii” – głosi komunikat.

„AstraZeneca będzie nadal ściśle współpracować z władzami medycznymi” – zapewniła szwedzko-brytyjska firma farmaceutyczna.

Wcześniej w czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem.

Po tym oświadczeniu wiele krajów z tych, które wcześniej zawiesiły stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca, ogłosiło wznowienie szczepień tym preparatem, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy i Bułgaria.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że w piątek zostanie zaszczepiony przeciw Covid-19 i że otrzyma szczepionkę opracowaną przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca. Zapewnił, że jest ona całkowicie bezpieczna. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × trzy =