Część państw europejskich przywraca szczepienia preparatem AstraZeneca

Karol Kwiatkowski18 marca, 20212 min

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn poinformował w czwartek, że od następnego dnia w kraju wznowione zostaną szczepienia przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca. Wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że produkt ten jest bezpieczny i skuteczny.

Władze medyczne Hiszpanii i Portugalii ogłosiły w czwartek wieczorem, że postanowiły przywrócić stosowanie szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Oba kraje zawiesiły ich stosowanie w poniedziałek.

Podczas konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że czwartkowa pozytywna ocena Europejskiej Agencji Leków produktu AstraZeneki była decydująca dla władz sanitarnych jej kraju.

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie od piątku lockdownu w 16 ze 101 departamentów kraju. Epidemia przyspiesza – oznajmił. Szef rządu zapowiedział też, że w kraju wznowione zostaną szczepienia preparatem firmy AstraZeneca.

W czwartek dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke poinformowała, że szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, a jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają nad ryzykiem. Jednocześnie zapowiedziała, że Agencja zamierza nadal badać doniesienia dotyczące związku między zakrzepami krwi a tym preparatem. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk