ZagranicaJaponia/ Rząd jednak rozważa wydawanie tzw. paszportów szczepień

Magdalena Targańska15 marca, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Władze Japonii rozważają wydawanie zaświadczeń o szczepieniach na Covid-19 dla podróżujących za granicę – oświadczył w poniedziałek minister odpowiedzialny za program szczepień Taro Kono, który wcześniej opowiadał się przeciwko tzw. paszportom szczepień.

Kraje świata wprowadzają lub rozważają wprowadzenie zaświadczeń o szczepieniach, poszukując sposobów na ułatwienie podróży międzynarodowych i wyjście z kryzysu gospodarczego przy zachowaniu ostrożności w związku z pandemią Covid-19.

„Jeśli będzie takie wymaganie międzynarodowe, możemy wydawać zaświadczenia o szczepieniach” – powiedział w czasie posiedzenia parlamentu Kono, cytowany przez agencję prasową Kyodo.

Jeszcze w lutym japoński minister opowiadał się przeciwko wydawaniu tzw. paszportów szczepień, oceniając, że preferencyjne traktowanie osób zaszczepionych byłoby dyskryminujące dla tych, którzy nie mogą przyjąć zastrzyku z powodu alergii.

W ubiegłym tygodniu władze Chin ogłosiły wprowadzenie elektronicznych certyfikatów zdrowia, zawierających informacje o szczepieniach i testach na Covid-19. Pekin wyraził skłonność do rozmów z innymi stolicami w sprawie wzajemnego uznawania zaświadczeń.

Nad propozycją regulacji w sprawie tzw. paszportów szczepień w UE pracuje obecnie Komisja Europejska. W sobotę KE potwierdziła, że w tym tygodniu przedstawi projekt dotyczący wydawania cyfrowych „zielonych certyfikatów”, które mają ułatwić swobodne przemieszczanie się obywateli krajów UE.

 

Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

czternaście + 10 =