W Wielki Piątek premiera film „Polska Jerozolima” o Kalwarii Zebrzydowskiej

Karol Kwiatkowski14 marca, 20215 min

W Wielki Piątek telewizyjną premierę będzie miał film dokumentalny „Polska Jerozolima” o Kalwarii Zebrzydowskiej. Podstawę historii stanowi życie Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora miejscowości i tamtejszego sanktuarium – podał kalwaryjski magistrat.

Rzecznik kalwaryjskiego samorządu Tomasz Baluś poinformował, że film jest podróżą od XVII-w. historii Polski po współczesne obrazy i opowieści ludzi z Krakowa, Zebrzydowic, Lanckorony i Kalwarii Zebrzydowskiej. Podstawę historii stanowi życie fundatora „polskiej Jerozolimy” Mikołaja Zebrzydowskiego, którego życie jest bogate w niezwykłe zwroty akcji.

„Zebrzydowski to człowiek z krwi i kości, kochający mąż, zaangażowany polityk i żołnierz. Pozostawił po sobie wiele dzieł przynoszących owoce po dziś dzień. Kalwaria Zebrzydowska i sanktuarium ze skłaniającymi ku modlitwie dróżkami, to najważniejsze z nich. +Polska Jerozolima+ przyciąga rokrocznie 2 mln pielgrzymów” – powiedział Tomasz Baluś.

Realizatorom filmu udało się także pokazać – dzięki współczesnym zdjęciom z Jerozolimy, archiwaliom oraz korespondującymi z nimi malarskimi kadrami z Kalwarii Zebrzydowskiej – jak wiele łączy te miejsca w przestrzeni wpisanej w krajobraz historii, ale przede wszystkim w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa. „Twórcy sięgnęli w obrazie po ciekawy zabieg artystyczny, łącząc w animacyjnej narracji dzieła sztuki, karty starych ksiąg i elementów architektury z obrazami filmowymi, nadając im w ten sposób szczególny wyraz, w którym łączą się dwie rzeczywistości” – podał Baluś.

Zdaniem reżysera Mirosława Krzyszkowskiego narracja filmu to „pasjonująca podróż przez XVII-w. historię Polski aż po współczesne obrazy i losy pielgrzymów, kontynuatorów dzieł Mikołaja Zebrzydowskiego”. „Takim wielkim kalwaryjskim pielgrzymem był św. Jana Paweł II, który w 2020 r. został zgodnie z watykańskim dekretem patronem Kalwarii Zebrzydowskiej” – powiedział.

Film powstawał w latach 2019–2020, a jego twórcy starali się towarzyszyć najważniejszym wydarzeniom i sytuacjom rozgrywającym się w „Polskiej Jerozolimie”, takim jak wielkanocne misteria męki, które gromadzą setki tysięcy pielgrzymów. 53-minutowy obraz powstał na podstawie scenariusza Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając, którzy także go wyreżyserowali. Muzykę skomponował Krzysztof Odrobina. Prowadzenia widza przez tajemnice Polskiej Jerozolimy podjął się publicysta i dziennikarz Marek Zając.

Film powstał z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Producentów wsparły finansowo m.in. Narodowe Centrum Kultury oraz samorządy: kalwaryjski, lanckoroński i województwa małopolskiego.

Film na płycie DVD można otrzymać bezpłatnie w urzędzie miejskim w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwaria Zebrzydowska została założona przez Mikołaja Zebrzydowskiego, wojewodę krakowskiego, marszałka wielkiego koronnego i marszałka Trybunału Głównego Koronnego. W 1602 r. Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny klasztoru, do którego sprowadził Bernardynów. Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszej polskiej Jerozolimy. Widząc wielką popularność dróżek i klasztoru oraz coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, dokonał w 1617 r. lokacji miasta. Zebrzydowski zmarł 17 czerwca 1620 r. Spoczął obok żony na Wawelu.

Kalwaryjskie sanktuarium pasyjno-maryjne jest duchowym sercem Małopolski. Misteria Męki Pańskiej w Wielkim Tygodniu gromadzą rzesze wiernych. Ich kulminacja przypada w Wielki Piątek. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk