ZagranicaW. Brytania zarzuca UE podawanie fałszywych informacji o zakazie eksportu szczepionek

Karol Kwiatkowski10 marca, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wielka Brytania i Unia Europejska znów spierają się o eksport szczepionek. Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab domaga się, by przewodniczący Rady Europejskiej sprostował fałszywą informację, jakoby Wielka Brytania wprowadziła zakaz ich eksportu.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel we wtorek w cotygodniowym newsletterze napisał, że jest zszokowany wysuwanymi pod adresem UE zarzutami „nacjonalizmu szczepionkowego”. „Fakty nie kłamią. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wprowadziły całkowity zakaz eksportu szczepionek lub składników szczepionek wyprodukowanych na ich terytorium” – napisał Michel, wyjaśniając, iż w przeciwieństwie do tych dwóch krajów Unia Europejska „po prostu wprowadziła system kontroli eksportu dawek wyprodukowanych w Unii”.

Rzecznik brytyjskiego rządu zaprzeczył twierdzeniom, jakoby Londyn wprowadził taki zakaz, a jak podały brytyjskie media, Dominic Raab napisał list do Michela, w którym chce, by ten sprostował nieprawdziwe informacje i wyraża zaniepokojenie, że „fałszywe twierdzenie jest powtarzane na różnych poziomach w Unii i w Komisji (Europejskiej)”.

„Rząd brytyjski nie zablokował eksportu ani jednej szczepionki przeciw Covid-19, ani składników do nich. Wszelkie wzmianki o brytyjskim zakazie eksportu lub jakichkolwiek ograniczeniach dotyczących szczepionek są całkowicie fałszywe” – miał według brytyjskich mediów napisać Raab. Dodatkowo do brytyjskiego MSZ wezwany został wysoki rangą członek przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

W styczniu pomiędzy Londynem a Brukselą doszło do poważnego sporu, gdy UE zapowiedziała przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią a Irlandią Północną, by zapobiec nieautoryzowanemu przez nią eksportowi szczepionek. Wprawdzie po fali oburzenia UE po kilku godzinach się z tego wycofała, ale sprawa przekształciła się w szerszy spór o funkcjonowanie porozumień dotyczących handlu z Irlandią Północną, które są częścią umowy o brexicie.

Wprowadzony przez UE mechanizm autoryzacji szczepionek był odpowiedzią na powolne tempo szczepień w krajach członkowskich i nieprecyzyjne umowy zawarte przez Komisję Europejską z ich producentami. Do poniedziałku włącznie w całej UE podano 42,13 mln dawek szczepionki, w mającej 6,6-krotnie mniejszą populację Wielkiej Brytanii – 23,8 mln.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 2 =