Polska„GP”: Platforma Obywatelska sprzedała Niemcom polskie ciepłownie

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dziesięć polskich ciepłowni kupiła Szczecińska Energetyka Cieplna, której większościowym udziałowcem jest niemiecki gigant energetyczny E.ON. W miastach, w których doszło do tych transakcji, władzę sprawuje głównie Platforma Obywatelska – zwraca uwagę środowa „Gazeta Polska”.

Gazeta donosi, że teraz kolejna ciepłownia ma być sprzedana – tym razem w Zgorzelcu. Od 2006 roku burmistrzem jest tam związany z PO Rafał Gronicz, który przed objęciem tej funkcji pracował w Deutsche Bank. Tygodnik podaje, że działalnością SEC zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Gazeta wylicza, że szczecińska Energetyka Cieplna dotychczas kupiła udziały w ciepłowniach zachodniopomorskich: w Szczecinie, Połczynie-Zdroju, Łobzie, Myśliborzu, Dębnie, Barlinku, Choszcznie; w Pomorskiem – w Chojnicach, w Lubuskiem – w Strzelcach Krajeńskich oraz w Słubicach.

W lutym br. roku podczas sesji Rady Miasta Zgorzelec radni podjęli uchwałę dotyczącą sprzedaży 75 proc. udziałów Zgorzeleckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (ZPEC) spółce Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o.(SEC).

„Jesteśmy za mali, by utrzymywać takie przedsiębiorstwo. Nie chcemy pewnego dnia powiedzieć mieszkańcom, że muszą budować kotłownie przydomowe. Sprzedaż udziałów zagwarantuje stabilność dostaw ciepła” – tak o transakcji mówił, cytowany przez tygodnik, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz.

„Część radnych wyraziła sprzeciw, ponieważ liczne wątpliwości i pytania, jakie narodziły się w związku z procesem sprzedaży ciepłowni, w odpowiedzi nie zostały należycie poparte odpowiednimi argumentami oraz informacjami” – mówi gazecie Aneta Mazur, radna Zgorzelca, która znalazła się w grupie radnych głosujących przeciw sprzedaży ZPEC.

„Gazeta Polska” podała, że radni, którzy nie zgadzają się na sprzedaż ZPEC, postanowili walczyć do końca – składają wniosek do wojewody dolnośląskiego, licząc na to, że może uda się jeszcze unieważnić szkodliwą dla miasta fatalną sprzedaż strategicznego przedsiębiorstwa miejskiego. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

 • ( ˇ෴ˇ )

  10 marca, 2021 at 11:32 am

  Samorządy, nie tylko peowskie, pozbywają się kłopotów z samorządzeniem. Lubią piastować władzę, bo to takie przyjemne być Piastem. A od niemca mieszkańcy ciepło kupić muszą! Np. w Toruniu zakazano spalania węgla i zmuszono mieszkańców do korzystania z francuskiej ciepłowni na gaz! Ciepło jest pięć razy droższe niż piecowe ale za to jakie eleganckie i wyrafinowane, francuskieeee! PAŃSTWOWE FRANCUSKIE!

  A niemiecki 'gigant’ też jest państwowy, bo dotuje go IV Rzesza pieniędzmi z UE! Dokładnie w tym samym celu co w XIX w. HAKATA!

  Jeśli ktoś sądzi, że władza centralna robi coś dokładnie odwrotnego i centralizuje 'polskie’ firmy, to się myli! Ona je owszem centralizuje, ale po to, żeby sprzedać duże konsorcjum a nie tysiąc małych firemek. Stąd WODA POLSKA, POLSKIE SIECI ENERGETYCZNE, POLSKA CHMURA INFORMATYCZNA i tp.

  A wszystko POLSKIEEEE! NARODOWEEE! Całkiem jak w Stanach, wszystko NATIONAL! A w Białym Domu same żydy!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 + 2 =