Budka: cieszę się, że rząd rozważa podniesienie kwoty wolnej od podatku

Magdalena Targańska9 marca, 20214 min

Cieszę się, że postulat zwiększonej kwoty wolnej od podatku jest rozważany przez rząd, ale zobaczymy co z tego wyjdzie; ja patrzę bardzo sceptycznie na zapowiedzi rządu – powiedział szef PO Borys Budka. „To nie jest coś, co rząd daje Polakom, to ich ciężko zarobione pieniądze” – podkreślił.

Jak podaje portal OKO.Press, 20 marca rząd ma zaprezentować program odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, w którym zawarte mają zostać m.in. postulaty podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz zwolnienie z podatku emerytur do wysokości 2,5 tys. złotych.”Cieszę się, że postulat dotyczący zwiększenia kwoty wolnej od podatku jest rozważany przez rząd, to bardzo dobrze, że takie są plany” – powiedział Budka we wtorek w gazeta.pl, pytany o te doniesienia medialne.

Według szefa PO, to tak naprawdę jeden i ten sam postulat, gdyż miesięczna emerytura wysokości 2,5 tys. złotych wynosi 30 tys. złotych rocznie. „Robienie z tego dwóch rzeczy to wyłącznie zabieg PR-owy” – ocenił szef PO. „Zobaczymy co z tego wyjdzie” – dodał.

„Mieliśmy już wiele prezentacji pana premiera Mateusza Morawieckiego, wiele slajdów, samochody elektryczne, których do teraz nie ma, 100 tys. mieszkań, z których powstał chyba tysiąc. Ja patrzę bardzo sceptycznie na zapowiedzi rządu” – zaznaczył lider Platformy. „Najpierw pan premier powinien rozliczyć się z tego, co obiecał, a czego nie zrobił” – dodał Budka.

„Jest przede wszystkim potrzeba takiej szczerej rozmowy z Polakami, bo to nie jest coś, co rząd daje Polakom, to są ich ciężko zarobione pieniądze” – zauważył szef PO.

Polityk wyraził również obawy dotyczące wpływu takiego rozwiązania na finanse samorządów. „Zwracam uwagę, że rząd na razie nie mówi o zrównoważeniu budżetów samorządów. Nie mamy żadnego kompleksowego planu ze strony rządu. Obawiam się, że może się okazać, że po prostu pieniędzy zabraknie w budżetach samorządów, czyli de facto na potrzeby mieszkańców będzie ich mniej” – podkreślił Budka. (PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk