Pfizer nie chce brać odpowiedzialności za szczepionki i „zastrasza” rządy

Pfizer jest oskarżany o „zastraszanie” rządów Ameryki Łacińskiej w negocjacjach dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19. Koncern zwrócił się do niektórych krajów o wpis do hipoteki budynków państwowych jako gwarancję na pokrycie kosztów wszelkich przyszłych spraw sądowych – ujawnia Bureau of Investigative Journalism.

W przypadku jednego kraju żądania giganta farmaceutycznego doprowadziły do ​​trzymiesięcznego opóźnienia w uzgodnieniu umowy na szczepionki. W przypadku Argentyny i Brazylii w ogóle nie uzgodniono żadnych umów. Każde opóźnienie w dostawach szczepionki oznacza więcej osób zarażonych Covid-19 i potencjalnie umierających.

Urzędnicy z Argentyny i innego kraju Ameryki Łacińskiej, którego nie można wymienić, ponieważ podpisał umowę o zachowaniu poufności z firmą Pfizer, powiedzieli, że negocjatorzy firmy zażądali dodatkowego odszkodowania za wszelkie roszczenia cywilne, które obywatele mogliby wnieść, gdyby doświadczyli negatywnych skutków po szczepieniu. W Argentynie i Brazylii firma Pfizer zwróciła się o ustanowienie aktywów państwowych jako zabezpieczenie wszelkich przyszłych kosztów prawnych.

Jeden z urzędników, który był obecny w negocjacjach z nienazwanym krajem, określił żądania Pfizera jako „zastraszanie na wysokim szczeblu” i powiedział, że rząd uważa, że ​​jest „zmuszany do okupu”, aby uzyskać dostęp do ratujących życie szczepionek.

Działacze już ostrzegają przed „apartheidem szczepionkowym”, w którym bogate kraje zachodnie mogą być szczepione na wiele lat przed biedniejszymi regionami. Teraz eksperci prawni wyrazili obawy, że żądania Pfizera są równoznaczne z nadużyciem władzy.

„Firmy farmaceutyczne nie powinny wykorzystywać swojej władzy do ograniczania dostaw szczepionek ratujących życie w krajach o niskim i średnim dochodzie” – powiedział profesor Lawrence Gostin, dyrektor Centrum Współpracy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Ochrona przed odpowiedzialnością nie powinna być używana jako „miecz Damoklesa wiszący nad głowami zdesperowanych krajów o zdesperowanej populacji” – dodał.

Firma Pfizer prowadzi rozmowy z ponad 100 krajami i organizacjami ponadnarodowymi oraz ma umowy na dostawy z dziewięcioma krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów: Chile, Kolumbią, Kostaryką, Dominikaną, Ekwadorem, Meksykiem, Panamą, Peru i Urugwajem. Warunki tych umów są nieznane.

Pfizer odmówił komentarza w sprawie trwających prywatnych negocjacji.

Większość rządów oferuje odszkodowanie – zwolnienie z odpowiedzialności prawnej – producentom szczepionek, od których kupują szczepionki. Oznacza to, że obywatel, który doznał negatywnych skutków po szczepieniu, może złożyć skargę przeciwko producentowi, a jeśli się powiedzie, rząd zapłaci odszkodowanie. W niektórych krajach ludzie mogą również ubiegać się o odszkodowanie za pośrednictwem określonych struktur bez konieczności udawania się do sądu.

Jest to dość typowe dla szczepionek podawanych podczas pandemii. W wielu przypadkach działania niepożądane są tak rzadkie, że nie pojawiają się w badaniach klinicznych i stają się widoczne dopiero po zaszczepieniu setek tysięcy osób (na przykład szczepionka przeciw grypie H1N1 2009 została ostatecznie powiązana z narkolepsją). Ponieważ producenci szybko opracowali szczepionki i chronią wszystkich w społeczeństwie, rządy często zgadzają się pokryć koszty odszkodowania.

Jednak urzędnicy rządowi z Argentyny i nienazwanego kraju, którzy rozmawiali z dziennikarzami, uważają, że żądania Pfizera wykraczają poza żądania innych firm zajmujących się szczepionkami. Stanowi to dodatkowe obciążenie dla niektórych krajów, ponieważ oznacza konieczność zatrudniania wyspecjalizowanych prawników i czasami uchwalania skomplikowanych nowych przepisów, dzięki czemu można zrzec się odpowiedzialności producentów.

Źródło: Bureau of Investigative Journalism.

Polecamy: Sentrymentalne powroty

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Leszek

  8 marca, 2021 at 8:29 am

  Sen wariata.
  Zło, za które trzeba płacić i na swoją odpowiedzialność.
  Kupa wariata.
  Opętanego wariata.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk