Gowin o energetyce jądrowej: firmy francuskie wśród tych, z którymi prowadzone są poważne rozmowy

Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje dot. rozwoju energetyki jądrowej. Firmy francuskie są wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy – mówił PAP wicepremier Jarosław Gowin. Doświadczenia francuskie są interesujące m.in. w obszarze tzw. małych reaktorów – dodał.

Jak powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin, „Polska musi szybko podjąć wiążące decyzje, jeżeli chodzi o rozwój energetyki jądrowej”.

„Firmy francuskie znajdują się wśród tych, z którymi prowadzone są w tej chwili poważne rozmowy” – przyznał. Zastrzegł, że jeszcze za wcześnie, by przesądzać, z kim Polska będzie realizować inwestycje w energetykę jądrową.

Jak powiedział Gowin, „również w obszarze tzw. małych reaktorów jądrowych doświadczenia francuskie są bardzo interesujące”. „Francja jest niewątpliwie w Europie potęgą jądrową numer jeden” – podkreślił wicepremier.

W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować tylko nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    8 marca, 2021 at 2:03 pm

    Prościzna. Na żądanie niemców Moraver pozamykał kopalnie. Na żądanie francoli kupi elektrownię jądrową i na żądanie niemców ją zamknie. Jest opcja, żeby od razu kupić zamkniętą, ale będzie drożej. No ale co tam, najwyżej Esterka w piwnicy Pałacu Namiestnikowskiego nadrukuje trochę więcej pieniędzy i dołączymy do grona.. do jakiegoś grona.

Leave a Reply

Koszyk