PolskaTatry/ W weekend załamanie pogody; wraca mróz i śnieg

Magdalena Targańska26 lutego, 20212 min

Po kilkudniowym znacznym ociepleniu, podczas którego zanotowano lutowe rekordy ciepła w Tatry, w weekend nastąpi załamanie pogody – przewidują synoptycy. Spodziewane jest znaczne ochłodzenie, opady śniegu i silny wiatr.

W piątek termometry pod Tatrami pokazują 13 st. ciepła, jednak już w nocy temperatura spadnie tu poniżej zera. W weekend w Zakopanem temperatura spadnie do minus 5 stopni Celsjusza, zacznie padać śnieg. Spodziewane są też silne podmuchy wiatru.

Lutowy rekord ciepła padł w miniony poniedziałek na Kasprowym Wierchu, gdzie zanotowano 9,9 stopnia C. Dotychczasowy rekord ciepła tego miesiąca na szczycie padł w 1989 r., kiedy termometry wskazały tam 7,8 st. C.

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast po południu, w miejscach nasłonecznionych, robi się mokry, grząski i przepadający. Na graniach utworzyły się nawisy śnieżne. Są tam również miejsca, gdzie śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia – czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Planując wysokogórskie wyprawy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

 

Autor: Szymon Bafia

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 + 8 =