PolskaOsiemnastolatek udostępniał mecze w internecie. Grozi mu do trzech lat więzienia

Paweł Skutecki26 lutego, 202114 min

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. 18-latek spowodował straty sięgające 4 milionów złotych. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Jak poinformowała w piątek podinsp. Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji, sprawa miała swój początek we wrześniu ub. roku. Do poznańskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości internetowej zgłosił się wówczas organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym, które odpłatnie są transmitowane w sieci.

„Jak się okazało, podczas transmisji takich wydarzeń w minionym roku pracownicy firmy znaleźli w sieci źródło nielegalnego streamingu, dzięki któremu tysiące nieuprawnionych osób bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie. Pokrzywdzony właściciel platformy internetowej poniesione straty oszacował na blisko 4 miliony złotych. Sprawca pozostawał nieustalony, ponieważ korzystał z legalnie wykupionego dostępu przez inne osoby” – wskazała.

Liszczyńska zaznaczyła, że policjantom udało się namierzyć „pirata internetowego”. Jak wskazała, „nie było to łatwe, ponieważ sprawca skutecznie omijał zabezpieczenia zastosowane przez właściciela platformy i starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery”.

„Z myślą o dużym zasięgu nielegalnych transmisji wykupywał określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu, a informację o tym fakcie zamieszczał na portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki” – dodała.

Na podstawie zgromadzonych dowodów 18-latek został zatrzymany w swoim domu w Świdniku. Śledczy zabezpieczyli należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. W przeszłości młody mężczyzna nigdy nie był notowany przez policję.

„Policjanci ustalili, że do przestępczego procederu sprawca zaangażował kilkanaście innych osób, które nakłaniał do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić swoją nielegalną działalność. Zidentyfikowani wspólnicy sprawcy to osoby w wieku od 13 do 20 lat, mieszkający w różnych rejonach kraju. Żadna z tych osób nie uniknie konsekwencji prawnych, osoby nieletnie odpowiedzą przed sądem rodzinnym” – podała.

Liszczyńska poinformowała, że mężczyzna usłyszał zarzuty z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyznał się i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręcznie majątkowe.

„W rozmowie ze śledczymi podejrzany nie ukrywał, że nie kierował się jedynie chęcią zarobku. Chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych” – zaznaczyła Liszczyńska.

18-latkowi za popełnione przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.(PAP)

 

autor: Anna Jowsa

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • ( ˇ෴ˇ )

    26 lutego, 2021 at 12:00 pm

    Zbrodniarz! Nie to co żydowska weeb.tv nadająca z Izraela za marne 20 zł abonamentu! Może byście się dowiedzieli, kto tym parchom udostępnia archiwa polskiej telewizji państwowej!? Czy to nie jest warte dziennikarskiego śledztwa!?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 + 12 =