PolskaHołownia: jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe, nie będzie nakładania zobowiązań

Magdalena Targańska24 lutego, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Jeśli chodzi o sprawy światopoglądowe, nie będzie nakładania zobowiązań, ram prawnych na sumienie – powiedział w środę lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

W porannym wywiadzie dla TVN24 zapewnił, że od początku obecności w polityce mówił, że nie będzie nakładania ram prawnych, czy programowych i w ruchu nie będzie dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych.

„Czym innym jest decyzja w sprawie 14. emerytury, czy 500 plus, a czym innym w tak dramatycznej i przejmującej jak kwestia aborcji” – tłumaczył.

Prowadzący pytał o wypowiedź z 2013 r., gdy Hołownia mówił, że „wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji nie jest w naszym kraju póki co realne, trzeba więc ratować sytuację krok po kroku”. Wówczas na pytanie, czy projekt zakazu aborcji w przypadku wady płodu, to dobry pomysł odpowiedział, że „bardzo dobry” i potwierdził, że gdyby był posłem „bez chwili wahania” podniósłby za nim rękę.

Hołownia przypomniał, że wówczas – w 2013 r. – wypowiadał się jako publicysta, a obecnie jest politykiem, „który chce wziąć odpowiedzialność za kraj, w którym ludzie myślą również inaczej, niż on sam myśli”. Zapewnił jednak, że od chwili wejścia do polityki nie ma żadnej niespójności w tym, co deklaruje.

„Nie znajdzie pan ani jednej niespójności w moim stanowisku. W tej sprawie uważam, że jeżeli ja mam poglądy konserwatywne w sprawie aborcji – tego nie kryję – jedyną metodą ich wdrażania, jaką widzę, jest cierpliwe i spokojne troszczenie się, przekonywanie, budowanie tak opiekuńczego i wspierającego państwa, żeby pomagało ludziom podejmować dobre decyzje w trudnych sytuacjach” – mówił.

Zaznaczył, że obecnie zagłosowałby inaczej, niż jako publicysta mówił to osiem lat temu tylko dlatego, że zobaczył jak bardzo niektórzy politycy – w tym szef PiS wicepremier Jarosław Kaczyński, ale nie tylko, „zinstrumentalizowali ten problem, ten dramat, to ludzkie cierpienie”.

„Jak z cywilizacji życia, którą mają na językach, zrobili więcej łez i cywilizacji śmierci. I w tej sytuacji moje zdanie jest niezmienne od momentu początku kampanii prezydenckiej, i tak właśnie zamierzam się zachować” – powiedział.

„Uważam, że należy wrócić do status quo ante, czyli do tego stanu, który był w 1993 roku, jak najszybciej zorganizować panel obywatelski, który napisze pytania albo pytanie referendalne i jak najszybciej zrobić nowe wybory, żeby przez następny Sejm przeprowadzić referendum, w którym Polacy – w tym i ja – wypowiedzą się, co na ten temat myślą” – powiedział w TVN24 Hołownia.

„A ten wynik dla mnie i dla wszystkich powinien być wiążący” – dodał.

Dopytywany, czy czyli – gdyby dziś miał decydować o tym – to zagłosowałby za przywróceniem tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. odparł, że tak. „Tak, tak bym zagłosował” – zapewnił.

Przepisy antyaborcyjne w Polsce zostały zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ub. roku. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, określana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. Przepis ten utracił moc wraz z publikacją orzeczenia TK 27 stycznia.(PAP)

 

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście + siedemnaście =