Hindusi nie marnują czasu. Na opracowanie nowej szczepionki potrzebują… dwa tygodnie

Paweł Skutecki23 lutego, 20214 min

Firma Bharat Biotech szacuje czas potrzebny na opracowanie szczepionki przeciw nowemu wariantowi koronawirusa na pół miesiąca. Taką deklarację, według dziennika „Mint”, Krishna Ella, szef Bharat Biotech, złożył podczas konferencji BioAsia w Hajderabadzie.

Produkcja takiego preparatu nie wymaga zmian w procesie produkcyjnym. Indyjska firma opracowała szczepionkę Covaxin, którą warunkowo dopuszczono do użycia w kraju. Ella zaznaczył jednak, że Bharat Biotech potrzebuje danych związanych z nowym wariantem od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lub Indyjskiej Rady Badań Medycznych (ICRM).

Dziennik „The Hindu”, powołując się na dane ministerstwa zdrowia zwraca uwagę, że przez 17 dni liczba aktywnych przypadków koronawirusa spadała, ale już piąty dzień z rzędu rośnie, osiągając poziom 150 tys. Wzrost liczby zakażeń dotyczy przede wszystkim Maharasztry i Madhja Pradeś na południu i w centrum kraju.

Według gazety „Hindustan Times” powołującej się na źródła rządowe, władze zaniepokojone wzrostem przypadków wirusa mają w ciągu 4-6 tyg. zwiększyć liczbę szczepień do 5 mln dziennie.

„Ponieważ obserwujemy ponowny wzrost przypadków koronawirusa, pobieramy próbki z ognisk epidemii i badamy (pod kątem nowych wariantów – PAP)” – dziennik ekonomiczny „Mint” cytuje wypowiedź Nivedity Gupty z ICRM na konferencji BioAsia, która rozpoczęła się w poniedziałek.

Centrum Badań Komórkowych i Molekularnych (CCMB) w Hajderabadzie od początku epidemii przebadało 5 tys. wariantów koronawirusa obecnych w Indiach. Naukowcy twierdzą, że dwa z nich mają wyższe tempo transmisji.

„Wykrycie odpowiednio wcześnie nowych wariantów, które mogą wykazywać się większą zaraźliwością lub objawiać gorszymi symptomami, będzie bardzo ważne dla uniknięcia katastrofalnych konsekwencji” – powiedział dziennikowi „Hindustan Times” dr Rakesh Mishra, dyrektor CCMB i współautor badań nad wariantami koronawirusa.

„Tak zachowują się wirusy. Próbują uciec od wszystkiego co próbuje je stłumić, czy to jest nasz system immunologiczny, czy szczepionki” – powiedział w „The Hindu” dr Peter Piot, dyrektor Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej na hajderabadzkiej konferencji. „Dlatego mamy warianty i szczepy (wirusów – PAP). Nie powinniśmy panikować z powodu mutacji wirusa. Szukając, będziemy znajdować ich więcej” – ocenił.

Paweł Skawiński (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk