ZagranicaDystrybutor Sputnika V: wniosku o autoryzację szczepionki w UE nie wysłano pod zły adres

Magdalena Targańska20 lutego, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Rosyjski fundusz zajmujący się dystrybucją szczepionki Sputnik V przeciwko Covid-19 zaprzeczył, jakoby popełnił błąd we wniosku o autoryzację preparatu w UE. W internecie opublikowano wcześniej dokument, z którego wynikało, że wniosek został wysłany pod niewłaściwy adres – podała agencja Reutera.

Potwierdzenie zgłoszenia wniosku o autoryzację preparatu w Unii Europejskiej udostępniono na oficjalnym koncie Sputnika V na Twitterze. Widać jednak, że wniosek zaadresowano do Szefów Agencji Leków (HMA), a nie do Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Rzecznik EMA wyjaśnił, że HMA – zrzeszająca krajowe organy regulacyjne członków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – nie bierze udziału w procesie ubiegania się o zatwierdzenie szczepionki przeciwko Covid-19 przez EMA.

Zajmujący się dystrybucją szczepionki Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) odmówił komentarza na temat powodów skierowania wniosku do HMA, ale powiedział, że ogólny proces składania wniosków posuwa się do przodu.

W piątek późnym wieczorem RDIF podał na Twitterze, że „doniesienia o potencjalnie niewłaściwie skierowanej aplikacji do EMA są niezgodne z prawdą”. Dodał, że współpracuje z EMA, która kilka dni temu wyznaczyła sprawozdawców do pracy nad dokumentacją dotyczącą preparatu.

W środę szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała podczas konferencji prasowej, że jak dotąd producenci rosyjskiej szczepionki Sputnik V nie złożyli wniosku do EMA o jej autoryzację. Dodała, że jeśli taki wiosek zostanie złożony, autoryzacja zostanie rozpatrzona. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 4 =