Trzy tysiące szczepień. Osiem NOPów

Paweł Skutecki18 lutego, 20213 min

Trzy tysiące nauczycieli z woj. łódzkiego otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 – poinformowała w czwartek pełnomocniczka wojewody ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak. W ośmiu przypadkach zgłoszono niepożądane odczyny poszczepienne.

W Łódzkiem na szczepienia zapisało się ponad 15 tys. nauczycieli pracujących w placówkach oświatowych. Pierwsze dawki preparatu firmy AstraZeneca zostały podane w piątek, jednak większość punktów przyjmuje pracowników oświaty od soboty i poniedziałku.

„Do środy w całym województwie mieliśmy zaczepionych około 3 tys. nauczycieli. W ośmiu przypadkach pojawiły się niepożądane odczyny. Nie są to poważne przypadki, nie zagrażają one zdrowiu i bezpieczeństwu tych osób” – zapewniła w czwartek Kowalik-Gęsiak.

Dodała, że szczepienia seniorów w woj. łódzkim przebiegają bez zakłóceń, choć – jak przyznała – ze względu na opóźnienia w dostawach preparatu do punktów szczepień zabiegi zostały przełożone o 2-3 dni.

Pełnomocniczka wojewody poinformowała również, że obecnie – ze względu na ograniczenia w dostawach szczepionki firmy Pfizer – w Łódzkiem wstrzymano szczepienia pierwszą dawką w domach pomocy społecznej oraz osób z grupy zero.

„Bezpośrednio po wznowieniu tych dostaw, szczepienia będą kontynuowane. Nastąpi to prawdopodobnie w marcu. Są natomiast wykonywane szczepienia drugą dawką, która została wcześniej zabezpieczona” – wyjaśniła.

W woj. łódzkim przygotowano 429 punktów szczepień. Pracuje w nich przeszło pół tysiąca zespołów. W Łodzi są 134 takie miejsca, w tym 21 w miejskich przychodniach, które zwykle otrzymują 30 dawek tygodniowo. Ok. 240 szczepień dziennie zapewnia szpital tymczasowy urządzony w hali Expo. Oznacza to, że pierwszą dawkę preparatu otrzymało tam ponad 6,5 tys. seniorów.

Według danych, jakie podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, w Łódzkiem od początku akcji szczepionkę zaaplikowano w sumie ponad 166 tys. osób, z czego ponad 57 tys. otrzymało drugą dawkę preparatu. Dzienna liczba szczepień wyniosła blisko 10 tys., w tym ponad 5 tys. drugą dawką. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk