PO zajęło stanowisko w sprawie aborcji

Magdalena Targańska18 lutego, 20212 min

W szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po konsultacjach z psychologiem i lekarzem, to kobieta powinna podjąć tę osobistą decyzję ws. aborcji, a prawo musi jej to umożliwić – to istota przedstawionego w czwartek stanowiska PO dotyczącego aborcji.

O szczegółach „pakietu dla kobiet” mówiła na czwartkowej konferencji prasowej posłanka Izabela Leszczyna (PO).

Jak podkreśliła, w pakiecie tym powinny się znaleźć: dostęp do edukacji seksualnej, bo „tylko wtedy macierzyństwo jest świadome”, bezpłatny dostęp do antykoncepcji, dostęp bez recepty do antykoncepcji awaryjnej, finansowanie badań prenatalnych, wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami, bezpłatny dostęp do metody in vitro.

„To są warunki konieczne dla drugiego elementu naszego pakietu. Ten drugi element jest konieczny po tym jak PiS zrujnował kompromis aborcyjny” – powiedziała Leszczyna

Jej zdaniem w tej sprawie powinna być „nowa umowa społeczna”, która „powinna odrzucać skrajności prawicowe i lewicowe”, a którą „powinna zaakceptować większość naszego społeczeństwa”.

„Dlatego uważamy, że w szczególnie trudnych sytuacjach osobistych, po spełnieniu określonych warunków, takich jak konsultacja z psychologiem i z lekarzem, to kobieta powinna podjąć tą osobistą decyzję, a prawo musi jej to umożliwić” – powiedziała Leszczyna.

Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że prawo do aborcji obowiązywałoby do końca 12 tygodnia ciąży. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk