Polska 2050 chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i planu odmrożenia gospodarki

Magdalena Targańska17 lutego, 202127 min

Do wdrożenia stanu klęski żywiołowej, uszczelnienia tarczy antykryzysowej, lepszego śledzenia transmisji koronawirusa i przyjęcia planu odmrażania gospodarki, przekonywali w środę przedstawiciele Polski 2050: Szymon Hołownia, Michał Kobosko, posłanka Paulina Hennig-Kloska oraz senator Jacek Bury.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie Hołownia podkreślił, że brak decyzji o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej przez „rząd, który schował głowę w piasek”, był „rzeczą najgorszą od 30 lat, jaką widzieliśmy w polskiej polityce”.

Według niego, tarcza antykryzysowa jest nieszczelna, a tysiące polskich przedsiębiorców, pracowników i rodzin są pozostawione „w niepewności i rozpaczy” przez „władzę zajętą kłótnią dwóch Jarosławów (Kaczyńskiego i Gowina) o to, kto tak naprawdę będzie trzymał ster Zjednoczonej Prawicy”.

Hołownia przypomniał, że w środę mija 100 dni „od momentu, kiedy powinna zostać otwarta gastronomia”, gdyż miała być zamknięta na 2 tygodnie. „A nadal nie wiemy, kiedy przedsiębiorcy i pracownicy z tego sektora będą mogli podjąć pracę” – zauważył.

„100 dni ciszy, 100 dni niepewności, 100 dni, w których (premier Mateusz) Morawiecki z (ministrem zdrowia Adamem) Niedzielskim, z innymi ministrami, wychodzą i co chwila zmieniają zdanie na temat tego, jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z danych epidemiologicznych, które czytają według klucza, który chyba tylko sami znają” – powiedział lider Polski 2050.

Jak ocenił, poprzez chaotyczne decyzje, rząd PiS „zepsuł zaufanie do państwa na pokolenie”. „Z dnia na dzień to można sobie zrobić kanapkę do szkoły, a nie zamykać albo otwierać gospodarkę. Z dnia na dzień, to można sobie zaplanować wyjście do parku, a nie decydować o losie, o życiu, o przyszłości tysięcy Polaków” – mówił Hołownia. Zapewnił, że jego ruch jest przygotowany, aby przedsiębiorców „słuchać i bronić” oraz „mówić, co należy zrobić”.

Zdaniem Hennig-Kloski należy „w końcu wdrożyć stan klęski żywiołowej”. „Dzisiejsze decyzje o otwieraniu i zamykaniu gospodarki są często podejmowane bez podstawy prawnej, a to rodzi konkretnie ryzyka odszkodowań, których będą domagać się przedsiębiorcy w sądach” – podkreśliła posłanka.

Według niej, „po pierwsze rząd musi w końcu przedstawić konkretny plan”. „Przez chaos nie można zarządzać gospodarką, przedsiębiorcy muszą wiedzieć, czy dalej mają zadłużać swoje rodziny, czy zamknąć swoje firmy i poszukać nowej pracy” – zaznaczyła.

Posłanka z nowego koła poselskiego Polska 2050 przekonywała również do konieczności „lepszego śledzenia transmisji wirusa”, uszczelnienia tarczy antykryzysowej oraz systemowego zawieszenia pobierania takich opłat stałych, jak za użytkowanie wieczyste, na co zdecydowały się niektóre samorządy.

Senator Bury uznał rząd PiS za „opresyjny” i troszczący się „głównie o siebie i o dobrostan Jarosława Kaczyńskiego”. „Natomiast obywatele są potrzebni tylko wtedy, kiedy mają zagłosować” – ocenił. Jako przykład „opresyjności” powołał się na doniesienia medialne o „okólniku” rozesłanym do prokuratur regionalnych, gdzie polecono, by – jak cytował – „do minimum ograniczyć postępowania sprawdzające, jak najszybciej wdrożyć postępowania karne wobec wznawiających działalność przedsiębiorców”.

„To jest granda. To jest ściganie obywateli za to, że próbują zarobić uczciwie na chleb, na utrzymanie swoich rodzin, na wypłaty dla swoich pracowników” – ocenił Bury. Według niego „te działania są często bezprawne, prowadzone tylko i wyłącznie na podstawie rozporządzeń, a nie ustaw”.

„Jako senator na Lubelszczyźnie zadeklarowałem, że będę patrzył prokuratorom na ręce. Będziemy sprawdzać co tydzień, jakie postępowania wobec przedsiębiorców są podejmowane, który prokurator służy bardziej prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze, a który służy Polsce” – powiedział Bury.

Zaoferował pomoc prawną tym przedsiębiorcom, którzy „mają problemy”. „Jeżeli ścigają was służby, możecie zgłaszać się do nas, do mojego biura, będziemy stawać w waszej obronie. Bo wy jesteście solą tej ziemi, to wy swoim poświęceniem, swoją pracą, tworzycie dobrobyt i dajecie innym też możliwość zarobkowania” – oświadczył senator. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Mariusz

  17 lutego, 2021 at 7:56 pm

  Jaka Polska chce stanu klęski zywiołowej?? Za kogo sie wypowiadacie? Za siebie! – bo z pewnościa nie za Polaków! To, czego my chcemy, to chcemy i żądamy posadzenia za kratami WSZYSTKICH przesiadujacych na sali sejmowej, którzy optowali za zniszczeniem Polski i Polaków! Chcemy i żądamy wysokich wyroków na obrzezańcach zasiadujących w polskim Sejmie, odpowiedzialnych za wymordowanie blisko 80 000 Polaków w roku 2020. Chcemy i żądamy przyznania, że cała ta „pandemia” była od samego początku najzwyczajniejszym oszustwem! Chcemy i żądamy, aby WSZYSCY jego uczestnicy zostali pozbawieni majątków do zera!! Również wszyscy, którzy im w jakikolwiek sposób pomagali! Chcemy i żądamy pociągnięcia do odpowiedzialności karnej ABSOLUTNIE KAŻDEGO bandyty przebranego w policyjny mundur i uczestniczącego w nękaniu, zastraszaniu, biciu i wszelkich represjach stosowanych na narodzie polskim! Chcemy i żądamy NORMALNEGO ŻYCIA do którego mamy prawo!
  Jedyną klęską, która ogarnęła ten kraj jest polskojęzyczny rząd wiadomego pochodzenia!

  Reply

 • Mariusz

  17 lutego, 2021 at 7:59 pm

  Szymon Hołownia, Michał Kobosko, posłanka Paulina Hennig-Kloska oraz senator Jacek Bury – pod sąd za takie debilne pomysły!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk