Mroczek o obradach zarządu PO: dobra, ciekawa dyskusja, bez „ładunku emocji”

Magdalena Targańska17 lutego, 20214 min

Jako „dobrą, ciekawą, bez ładunku emocji” określił poseł PO Czesław Mroczek środową dyskusję zarządu Platformy nad stanowiskiem dotyczącym aborcji. Obecnie trwa przerwa w obradach zarządu, które mają zostać wznowione wieczorem.

Posiedzenie zarządu rozpoczęło się w środę o godz. 8; mniej więcej po trzech godzinach ogłoszona została przerwa. Obrady mają zostać wznowione wieczorem.

„Nie ma jeszcze decyzji, pracujemy. Dyskusja jest dobra, ciekawa. Jeszcze nie wszyscy się wypowiedzieli, więc mamy przerwę” – powiedział PAP poseł Czesław Mroczek, jeden z partyjnych konserwatystów.

Jak dodał, w posiedzeniu „nie ma ładunku emocji”. „Wszystko idzie spokojnie” – zaznaczył Mroczek.

Według niego przerwa w obradach spowodowana jest koniecznością wypełnienia obowiązków służbowych przez część członków zarządu.

Zarząd PO zebrał się w siedzibie partii w Warszawie; część jego członków uczestniczy w obradach zdalnie.

Podczas środowego posiedzenia – jak wynika z informacji PAP – zaprezentowany został projekt stanowiska, który przygotował zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zespół rekomenduje w nim prawo do aborcji do 12. tygodnia, jednak po wyczerpaniu szeregu procedur, m.in. rozmowy z lekarzem i z psychologiem.

W pakiecie znalazły się ponadto postulaty dotyczące wszechstronnej pomocy dla matek oraz edukacji seksualnej, refundacji in vitro i antykoncepcji oraz dostępności tabletki „dzień po” bez recepty.

Liberalizacji prawa do aborcji sprzeciwia się tzw. konserwatywne skrzydło PO, które przygotowało własne stanowisko dotyczące aborcji. Nie zgodziło się w nim na koncepcje zmierzające do zapewnienia „aborcji na życzenie”, podkreślając zalety tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r., który przestał obowiązywać po opublikowaniu październikowego wyroku TK. Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z ustawą zasadniczą uznał przesłankę, która pozwalała na przerywanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Zgodnie z obowiązującą od 1993 r. Ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego oraz warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest obecnie dostępna w dwóch przypadkach – gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety oraz gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa). (PAP)

 

autor: Marta Rawicz

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk