Według Morawieckiego w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu

Magdalena Targańska15 lutego, 20213 min

Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej – według Komisji Europejskiej – Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego – napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. W tym roku nasz kraj wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu – dodał.

„Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej według European Commission Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego” – napisał na Facebooku premier.

Szef rządu podkreślił, że „zewnętrzni obserwatorzy określają nasze fundamenty jako bardzo solidne”.

„My na tych fundamentach chcemy budować bezpieczną przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Ma temu służyć program Nowego Ładu gospodarczego i społecznego, który wkrótce zaprezentujemy. Wszystkich nas czeka jeszcze wiele pracy, ale w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu” – czytamy.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu przekazała, że prognozuje, iż w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej. W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 5,1 proc. Według szacunków inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 2,3 proc., a w 2022 r. będzie to 2,9 proc. Zdaniem KE w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,7 proc.

Zdaniem analityków Komisji polska gospodarka odbiła się silnie w trzecim kwartale po gwałtownym spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2020 roku. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk