Rząd chce do 10 marca zaszczepić wszystkich nauczycieli

Paweł Skutecki15 lutego, 202125 min

Chciałbym, żebyśmy do 10 marca zaszczepili wszystkich nauczycieli – zadeklarował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Jak dodał, do końca marca trwać będzie szczepienie osób powyżej 70. roku życia.

W poniedziałek ruszyła kolejna tura rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19: dla pozostałych grup nauczycieli, nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich. Potrwa ona do 18 lutego. W ubiegłym tygodniu rejestrować się na szczepienia mogła pierwsza grypa nauczycieli – ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy nauczyciele będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.

Dworczyk był pytany w RMF FM, do kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele, jeżeli takie tempo dostaw szczepionek jak obecnie się utrzyma. „Chciałbym, żebyśmy nauczycieli zaszczepili do 10 marca najpóźniej. Być może to nastąpi wcześniej” – odpowiedział i dodał, że chodzi o wszystkich nauczycieli.

„Od dzisiaj, od 8 rano zaczęły się zapisy wszystkich pozostałych nauczycieli – nie tylko tych, którzy prowadzili do tej pory naukę w trybie stacjonarnym, również nauczycieli akademiccy zapisują się od dzisiaj na szczepienia i również ci nauczyciele, którzy jeszcze półtora tygodnia temu nie mogli się zapisać, bo byli w wieku powyżej 60 lat. W ostatnich dniach zostały zmienione warunki używania szczepionki AstraZeneca, więc dzisiaj również zapisują się na szczepienia nauczycieli między 60. a 65. rokiem życia” – przypomniał pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Jak dodał, wszystkie szczepionki dla nauczycieli są zabezpieczone. „Jeśli nie pojawią się żadne nieprzewidziane zdarzenia, to powinno nam się w tym czasie udać zaszczepić wszystkich nauczycieli” – powiedział.

Pytany, kiedy zaszczepieni będą seniorzy, Dworczyk przypomniał, że obecnie szczepieni są seniorzy powyżej 70. roku życia. „Grupa między 60. a 70. rokiem życia najprawdopodobniej zacznie być szczepiona w marcu, ale tutaj nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje, bo też czekamy na potwierdzenie dostaw AstraZeneki do końca marca i w tym czasie, kiedy otrzymamy te potwierdzenie, czyli do końca tego tygodnia – takie mamy deklaracje – będziemy mogli odpowiedzialnie odpowiedzieć na pytanie, które pan sformułował, kiedy seniorzy powyżej 60. roku życia zaczną być szczepieni” – powiedział.

Szef KPRM powiedział, że do końca marca trwać będzie szczepienie osób powyżej 70. roku życia. Szef KPRM potwórzył także wcześniejszą deklarację, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych ma zostać 3 mln osób. „Jeśli chodzi o drugi kwartał, deklarację producentów – niestety na razie tylko mailowe i ustne – są o wiele większe, więc liczymy na przyspieszenie procesu szczepienia, ale nie podajemy żadnych szczegółów, ponieważ nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów od producentów szczepionki” – powiedział. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Paweł Skutecki

2 comments

  • Żenada

    15 lutego, 2021 at 10:27 am

    Nie mam zamiaru się szczepić i wiem, że takich nauczycieli jest 80-90%. Nie wiem skąd Dworczyk czerpie te swoje dane.

Leave a Reply

Koszyk