Arcybiskup Ryś przypomniał, że powinniśmy być przygotowani na misję

Paweł Skutecki14 lutego, 20214 min

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, w niedzielnej homilii podczas mszy świętej w swojej domowej kaplicy, podkreślił, że człowiek powinien być przygotowany zarówno na boską dobroć, jak i na ważną misję, z którą nagle może wysłać go Bóg.

Homilia, którą wygłosił arcybiskup nawiązywała do słów niedzielnego czytania Ewangelii według Świętego Marka. Jezus Chrystus uzdrawia trędowatego, przytula, otacza miłością. Zaraz potem jednak wyznacza mu misję – przykazuje nic nie mówić o cudzie. Uzdrowiony nie dotrzymuje słowa, a Chrystus nie może wejść do miasta.

Metropolita łódzki zwracał uwagę na konieczność akceptacji dwóch postaw – miłości i obowiązku spełnienia misji, z którą wysyła wiernych Chrystus. „Abyśmy, tak jak się cieszymy tymi wszystkimi momentami, kiedy Bóg przygarnia nas do siebie i bierze na siebie nasze grzechy, byli gotowi do misji” – powiedział arcybiskup Ryś.

„Musimy być gotowi poddać się sile posłania nas przez Jezusa z misją” – podkreślił. „Tak, jak Jezus jest gwałtowny wobec samego siebie, potrafi zadać sobie gwałt podchodząc do trędowatego, takiego gwałtu też wymaga od nas, byśmy wyszli ze swojej wygody ku innymi” – mówił.

„Jedno i drugie doświadczenie wiary są nam potrzebne jedocześnie. Doświadczenia wybaczenia, przygarnięcia, uzdrowienia przez Jezusa i bycia posłanym natychmiast.” – tłumaczył. Arcybiskup Grzegorz Ryś przypomniał również słowa papieża Pawła VI. „Świadectwo jest początkiem ewangelizacji. Nie przepowiadanie, świadectwo” – podkreślił w niedzielnej homilii metropolita łódzki.

14 lutego w Kościele katolickim wierni wspominają Świętych Cyryla i Świętego Metodego – patronów Europy. Byli braćmi urodzonymi na początku IX wieku w Sołuniu – obecnie to greckie miasto Saloniki. Zostali misjonarzami w Europie Wschodniej. Są twórcami rytu słowiańskiego liturgii Świętego Piotra. Kult Świętych Cyryla i Metodego związany jest z tradycją prawosławia. Nazywa się ich apostołami Słowian.

Innym patronem, którego pamięć Kościół katolicki czci 14 lutego jest Święty Walenty – biskup i męczennik chrześcijański żyjący w II i III wieku. Był związany z Rzymem. Jest patronem chorych. W średniowiecznych Niemczech uważało się go za opiekuna m.in. epileptyków i dotkniętych chorobami nerwowymi. Teraz Święty Walenty znany jest na całym świecie jako patron zakochanych, co wywodzi się tradycji krajów anglojęzycznych, m.in Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk