ECDC: Świat powinien przygotować się na to, że koronawirus pozostanie wśród nas

Paweł Skutecki12 lutego, 202112 min

Świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas – ostrzegła w piątek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

„Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że (koronawirus) zostanie”, a nie zniknie – powiedziała agencji AFP Ammon podczas wideokonferencji.

„Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha” – podkreśliła.

Choć szczepionki mogą drastycznie zmniejszyć ryzyko zakażenia się, naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zapobiegają również przenoszeniu koronawirusa.

Warianty SARS-COV-2, zwłaszcza południowoafrykański i brazylijski, komplikują sytuację, gdyż podejrzewa się, że mogą obniżać skuteczność opracowanych już preparatów przeciw Covid-19.

„Pytanie brzmi, co to oznacza dla skuteczności szczepionki” – podkreśliła Ammon, wskazując przykład grypy sezonowej, do której szczepionki są dostosowywane każdego roku.

„Jest możliwe, że taka sytuacja wydarzy się i tym razem lub że w pewnym momencie (wirus) ustabilizuje się i będziemy mogli używać (niezmienionych – PAP) szczepionek przez długi czas” – dodała. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • zdzicho

    13 lutego, 2021 at 10:49 am

    Tylko skrajny debil mógł oczekiwać, że wirusy znikną. Zawsze były, są i będą. A zdychać na nie będą ci, którzy się od nich izolują szmatkami, tym samym nie uodparniając się na nie.

    I nie, nie ma na nie ODPORNOŚCI W STRZYKAWKACH!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk