ZagranicaECDC: Świat powinien przygotować się na to, że koronawirus pozostanie wśród nas

Paweł Skutecki12 lutego, 202112 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas – ostrzegła w piątek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

„Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że (koronawirus) zostanie”, a nie zniknie – powiedziała agencji AFP Ammon podczas wideokonferencji.

„Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha” – podkreśliła.

Choć szczepionki mogą drastycznie zmniejszyć ryzyko zakażenia się, naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zapobiegają również przenoszeniu koronawirusa.

Warianty SARS-COV-2, zwłaszcza południowoafrykański i brazylijski, komplikują sytuację, gdyż podejrzewa się, że mogą obniżać skuteczność opracowanych już preparatów przeciw Covid-19.

„Pytanie brzmi, co to oznacza dla skuteczności szczepionki” – podkreśliła Ammon, wskazując przykład grypy sezonowej, do której szczepionki są dostosowywane każdego roku.

„Jest możliwe, że taka sytuacja wydarzy się i tym razem lub że w pewnym momencie (wirus) ustabilizuje się i będziemy mogli używać (niezmienionych – PAP) szczepionek przez długi czas” – dodała. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    13 lutego, 2021 at 10:49 am

    Tylko skrajny debil mógł oczekiwać, że wirusy znikną. Zawsze były, są i będą. A zdychać na nie będą ci, którzy się od nich izolują szmatkami, tym samym nie uodparniając się na nie.

    I nie, nie ma na nie ODPORNOŚCI W STRZYKAWKACH!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

16 − fourteen =