Kilkaset osób podpisało już petycję „Lekarze bez cenzury” 

Paweł Skutecki11 lutego, 20215 min

Próby cenzurowania lekarzy były podejmowane w Polsce już wielokrotnie, głównie w kontekście medyków podważających oficjalne twierdzenia dotyczące bezpieczeństwa szczepień. Teraz jednak nacisk na jednomyślność kosztem prawdy naukowej przybiera formy prawne. Pod petycją (link na końcu artykułu) „Lekarze bez cenzury” setki Polaków domagają się nieskrępowanej dyskusji naukowej. 

Adresatami petycji są Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona i prezes Naczelnej Izby Lekarskiej profesor Andrzej Matyja. Ten ostatni może stanowić wzorzec zakłamania w polskim systemie ochrony zdrowia. W marcu ubiegłego roku walczył o… wolność wypowiedzi lekarzy mówiąc: „Środowisko lekarskie zbulwersowane jest sygnałami o ograniczaniu lekarzom i innym pracownikom medycznym prawa do wyrażania poglądów na temat realiów pracy w warunkach epidemii”. Kiedy jednak lekarze faktycznie zaczęli wyrażać swoje poglądy, zaczął im grozić! Oficjalnie, na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia powiedział: „Pojawia się coraz więcej sceptyków wobec szczepień, mówiących o zagrożeniach. Na tej liście są także i lekarze, żebyście Państwo mieli świadomość. My wszystkich tych lekarzy  w tej chwili będziemy – brzydkie słowa użyję – przesłuchiwać, czy wzywać do wyjaśnień ich postawy przez organy odpowiedzialności zawodowej”.

„Niezależnie od tego, czy popieramy apele lekarzy i naukowców, czy nie, uważamy, że nie można zamykać im ust, straszyć przesłuchaniami i prowadzeniem czynności procesowych. Jeżeli część środowiska medycznego nie zgadza się z opinią w nich wyrażoną, to czy nie słuszne byłoby doprowadzenie do merytorycznej debaty publicznej?  Jak mówi Dr Zbigniew Hałat, były Główny Inspektor Sanitarny, lekarz i epidemiolog: W biologii i medycynie nie robi się niczego na rozkaz polityków, bo inaczej to totalitaryzm…”

Autorzy petycji domagają się zaprzestania prześladowań lekarzy, którzy mają prawo i wręcz obowiązek podnoszenia wątpliwości odnośnie oficjalnych twierdzeń dotyczących szczepionek przeciwko COVID-19. „Lekarze Ci działali zgodnie z Art. 2. 2. Kodeksu Etyki Lekarskiej mówiącym o tym, iż „Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego – salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady.” Do respektowania której to zasady, również Państwa wzywamy. Zgodnie z Art. 4. Kodeksu Etyki Lekarskiej „Dla wypełnienia swoich zadań lekarz powinien zachować swobodę działań zawodowych, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną.”, której to swobody w tej chwili zabraniają Państwo lekarzom” – czytamy w petycji. 

Petycję można przeczytać i podpisać tutaj: https://www.petycjeonline.com/lekarze_bez_cenzury

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk