Australia/ Sąd Najwyższy: terroryści mogą być więzieni po zakończeniu wyroku

Karol Kwiatkowski10 lutego, 202113 min

Sąd Najwyższy w Australii odrzucił w środę skargę skazanego za terroryzm Abdula Benbriki, uznając, że prawo pozwalające na zatrzymanie w więzieniu terrorystów po zakończeniu odsiadywania wyroku jest zgodne z konstytucją.

Sąd uznał, że ochrona społeczeństwa przed potencjalnym zamachem terrorystycznym mieści się w definicji wyjątkowej sytuacji, pozwalającej na pozbawienie wolności mimo zakończenia kary.

Oznacza to, że urodzony w Algierii Benbrika, którego skończył odbywanie kary więzienia w listopadzie 2020 r., może tam pozostać. Uchwalone w 2017 r. prawo pozwala na zatrzymanie w więzieniu skazanych za terroryzm przez okres trzech lat – z możliwością przedłużenia go – od zakończenia odsiadywania kary.

Australijska Komisja Praw Człowieka uznała w opinii z ub.r., że taki środek zapobiegawczy jest uzasadniony, o ile nie ma innego, mniej restrykcyjnego sposobu, by chronić społeczeństwo.

Benbrika został w 2005 r. aresztowany, a w 2008 r. skazany na 15 lat więzienia za przewodzenie 17-osobowej grupie terrorystycznej planującej zamachy bombowe na wielką skalę w Melbourne i Sydney. Plan zakładał m.in. detonację bomby podczas meczu finałowego ligi futbolu australijskiego w Melbourne, na którym było prawie 100 tys. kibiców.

Jeden z członków siatki Benbriki, Khaled Sharrouf, został warunkowo zwolniony z więzienia w 2009 r., zaś cztery lata później wyjechał do Syrii, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego.

Benbrika, były inżynier lotniczy, któremu w zeszłym roku odebrano obywatelstwo Australii przyznane w 1998 r., przebywa obecnie w więzieniu Barwon pod Melbourne. Po wypuszczeniu z więzienia nie będzie miał prawa do pobytu w kraju i zostanie deportowany do Algierii. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    10 lutego, 2021 at 5:39 pm

    Związek Radziecki to pikuś przy tych demokratach. Porównywalna jest III Rzesza i jej system prawny – § 1. zabijamy tego kogo chcemy zabić.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk