Polscy dyplomaci w Brukseli apelują do KE o uruchomienie planu wsparcia Białorusi

Magdalena Targańska7 lutego, 202113 min

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli zaapelowało w niedzielę do Komisji Europejskiej o uruchomienie kompleksowego planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi zgodnie z konkluzjami unijnego szczytu z października 2020 r.

„Ponawiamy nasze wezwanie do Komisji Europejskiej o uruchomienie kompleksowego planu wsparcia gospodarczego dla Demokratycznej Białorusi zgodnie z konkluzjami Rady zatwierdzonymi na szczycie unijnym w październiku 2020 r.” – napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Od sierpnia 2020 r. na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, w których zwycięzcą ogłoszono dotychczasowego prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Władze odpowiedziały na protesty masowymi represjami.

W październiku Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez Polskę w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi. Jak informował wtedy premier Mateusz Morawiecki, obejmuje on m.in. partnerstwo w długoterminowych inwestycjach infrastrukturalnych na Białorusi, rozmowy o wprowadzeniu ruchu bezwizowego, pakiet stabilizacji białoruskiej gospodarki, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawę sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z konkluzjami październikowego szczytu, do jego przygotowania została zobowiązana Komisja Europejska. Plan jednak nie został jak dotąd uruchomiony przez unijnych urzędników.

Wiceprzewodniczący KE i zarazem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oraz komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi zapewnili w piątkowym oświadczeniu o wsparciu UE dla demonstrantów, protestujących na Białorusi przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Unijni politycy zapewnili, że Wspólnota nadal wspiera białoruski naród i wezwali Mińsk do natychmiastowego położenia kresu przemocy przeciwko uczestnikom pokojowych protestów.

W niedzielę z inicjatywy liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, kontrkandydatki Łukaszenki w sierpniowych wyborach, odbywa się dzień solidarności z Białorusią. Po wyborach, które po raz kolejny wygrał Łukaszenka, Cichanouska została zmuszona do opuszczenia kraju i z dziećmi zamieszkała na Litwie.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • zdzicho

  8 lutego, 2021 at 7:26 am

  Chodzi o wykopyrtnięcie Białorusi.

  No bo kto to widział, żeby se jakieś państwo JAJA ROBIŁO Z POTWORNEJ ZARAZY!

  Po jednej stronie granicy ludzi umiera mniej niż w poprzednich 10 latach, po drugiej o 100 tys. więcej niż w poprzednich latach! Jest to liczba większa niż rocznie mordowali niemcy w Auschwitz!

  Powtórzę:

  PiS W ROKU 2020 ZAMORDOWAŁ WIĘCEJ POLSKICH OBYWATELI NIŻ NIEMCY ZAMORDOWALI ICH W AUSCHWITZ!
  PiS W ROKU 2020 ZAMORDOWAŁ WIĘCEJ POLSKICH OBYWATELI NIŻ NIEMCY ZAMORDOWALI ICH W AUSCHWITZ!
  PiS W ROKU 2020 ZAMORDOWAŁ WIĘCEJ POLSKICH OBYWATELI NIŻ NIEMCY ZAMORDOWALI ICH W AUSCHWITZ!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk