„Nauka przeciw pandemii”: ugrupowania antyszczepionkowe starają się „zmanipulować opinię publiczną”

Zestaw strategii, które pomogą w rzetelnym informowaniu o szczepieniach przeciwko SARS-CoV- 2 przedstawili naukowcy związani z inicjatywą „Nauka przeciw pandemii”. Wymieniają m.in. konieczność zaangażowania przekazujących fachową wiedzę niezależnych ekspertów, czy zwalczanie fake-newsów.

Eksperci z różnych polskich ośrodków naukowych, członkowie inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”, w opublikowanym na łamach czasopisma „Vaccines” opracowaniu zwracają uwagę, że na świecie mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, kiedy w różnych częściach globu rozpoczynane są szeroko zakrojone akcje szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.

Jednocześnie, jak piszą badacze, tzw. ugrupowania antyszczepionkowe starają się „zmanipulować opinię publiczną”. Zdaniem ekspertów jej informowanie powinno więc wykraczać daleko poza działania instytucji związanych z ochroną zdrowia oraz władz.

Naukowcy wyjaśniają, że obecne preparaty przeciw COVID-19 to wynik m.in. wielu lat badań nad zastosowanymi w nich technologiami i znaczących nakładów finansowych, które pozwoliły opracować szczepionki w relatywnie krótkim czasie. Twierdzą też, że do uzyskania odporności populacyjnej konieczne jest, aby szczepiło się od 60 do 90 proc. ludności, zależnie m.in. od skuteczności szczepień i zachowania wirusa.

Stworzyli zatem listę potrzebnych działań.

Jednym z nich jest organizowanie niezależnych grup ekspertów nieustannie przekazujących fachową wiedzę. Autorzy publikacji podkreślają, że muszą to być uznani naukowcy bez konfliktów interesów. Dobrze, aby byli to eksperci z różnych dziedzin, np. lekarze pierwszego kontaktu, specjaliści z zakresu chorób zakaźnych, epidemiologii, wirusologii, biochemii, czy wakcynologii. Pomóc w takich akcjach może też m.in. współpraca z różnymi instytucjami publicznymi, takimi jak uczelnie, biblioteki czy szkoły.

Eksperci mieliby także tworzyć opracowania uświadamiające opinię publiczną. Autorzy zaleceń sami stworzyli już „Białą Księgę”, którą można pobrać pod adresem https://naukaprzeciwpandemii.pl/#biala-ksiega.

Kolejnym działaniem byłaby identyfikacja fake-newsów i reagowanie na takie wiadomości przez wymienione grupy eksperckie z pomocą profesjonalnych agencji PR. Ważny tutaj jest udział uznanych naukowców o wysokim autorytecie. Jednocześnie autorzy publikacji podkreślają wagę unikania personalnych ataków na osoby publikujące fałszywe informacje.

Polscy naukowcy wskazują też na potrzebę wyposażenia celebrytów – piosenkarzy, aktorów, gospodarzy programów telewizyjnych czy sportowców w fachową wiedzę, tak aby mogli dotrzeć z nią do szerokiego grona odbiorców.

Innym działaniem powinno być udostępnianie stanowisk naukowców, lekarzy i VIP-ów, którzy się zaszczepili i dzielą się powodami swojej decyzji oraz doświadczeniami ze szczepień.

Kolejnym: brak tolerancji dla szerzenia fałszywych, niepopartych nauką informacji rozpowszechnianych przez medyków i naukowców. Według autorów zaleceń, takie działania należy uznać za nieetyczne i wyciągać właściwe konsekwencje. „Demokracja zapewnia wolność słowa, ale nie zwalnia z odpowiedzialności osób, które propagują fałszywe twierdzenia” – piszą.

Zalecenia zdaniem ich autorów powinny zostać jak najszybciej wprowadzone globalnie, niezależnie od obecnego statusu programu szczepień.

„To już najwyższy czas, aby dla dobra całego społeczeństwa, naukowcy i medyczne stowarzyszenia zaczęły wspólnie przemawiać w celu wspierania osób odpowiedzialnych za podejmowanie ważnych decyzji” – piszą autorzy opracowania.

Wśród autorów opracowania znalazło się czternastu uznanych ekspertów z różnych dziedzin: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, zdrowia publicznego i medycyny rodzinnej. Wśród nich są m.in.: dr hab. Piotr Rzymski, prof. Marcin Drąg, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Andrzej Fal.

Więcej informacji na stronach:

https://www.mdpi.com/2076-393X/9/2/109/htm#B45-vaccines-09-00109

https://naukaprzeciwpandemii.pl/ (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

4 comments

 • Johnfox

  5 lutego, 2021 at 7:26 am

  RZĄDOWA REWOLUCJA ZE SPOŁECZEŃSTWEM. !!!
  Polacy muszą przeciwstawiać się bandyckim zachciankom bezczelnego rządu Morawieckiego, destabilizującego wszystkie aspekty życia społeczno gospodarczego w Polsce. Do tego w bezprawny barbarzyński sposób podzielił społeczeństwo na dwie kategorie uciskających i uciskanych i stawia ich przeciwko sobie w ciągłej walce o przetrwanie i powrót do normalnego życia społeczno gospodarczego. Wygląda to tak, jakby rządowi promotorzy usilnie starali się na nowo napisać historię Polski pod dyktando „Nowego Porządku Świata.” Jak widać bezmyślne, bezprawne, histeryczne zapędy rządu Morawieckiego zniszczyły polską gospodarkę i harmonię życia społecznego, które od samego początku były błędne, a teraz muszą zostać kategorycznie odrzucone, co pozwoli społeczeństwu na powrót do życia, pracy i do normalnego pokojowego współistnienia. Społeczeństwo polskie musi bezwzględnie zneutralizować rządowe marksistowskie zapędy podążania za „Nowym Porządkiem Świata.” Niema społecznej zgody na demontaż naszego kraju, naszej gospodarki i wszystkich norm społecznych, poprzez nieustającą rządową manipulację i pandemiczną propagandę, aż do całkowitego zastąpienia wszystkich nieuczciwych, nieudolnych systemów władzy. To pozwoli stworzyć jeszcze korzystniejsze warunki dla pełnego społeczno gospodarczego rozwoju naszego kraju. Bezprawna rządowa rewolucja z polskim społeczeństwem, jak widać w żaden sposób nie przyczynia się do odbudowy naszej gospodarki, ani polepszenia życia społeczeństwa. Wręcz przeciwnie, chcą wszystko zdestabilizować, wydrenować, a na koniec wszystko obalić. !!!

  Reply

 • zdzicho

  5 lutego, 2021 at 8:01 am

  14 ekspertów… no no.. a Polaków ilu tam jest?

  „Pracownicy służby zdrowia wystąpili z otwartą frondą przeciwko władzy. 9
  stycznia zawiązali własny Niezależny Komitet Naukowy. W chwili powstania
  kolektyw zrzeszał 30 tys lekarzy, 30 tys pielęgniarek i pielęgniarzy i 100 tys.
  obywateli. To rezultat połączenia się licznych komitetów lokalnych”

  I kto by pomyślał, że to we Francji, a nie w tej anarchistycznej Polsce.

  Reply

  • zdzicho

   5 lutego, 2021 at 8:15 am

   „Nauka przeciw pandemii to inicjatywa zrzeszająca uznanych ekspertów ze środowiska naukowego pod przewodnictwem prof. Andrzeja M. Fala”

   A pan Fal (https://www.truehealthinitiative.org/council_member/andrzej-m-fal/) jest tej samej produkcji co pan Moraver. Ma tyle fakultetów, szkoleń, kursów, stypediów, funkcji, że na na 5 gojów by wystarczyło. Z górką.

   No ale co się dziwić, „polska” Wojskowa Akademia Medyczna jest sponsorowana przez Pfizera.

   A PFIZER MACHT FREI !

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk