W Wielkiej Brytanii NOPy dotknęły ponad jedną trzecią zaszczepionych

Paweł Skutecki4 lutego, 20216 min

Ponad jedna trzecia osób w Wielkiej Brytanii, którym podano szczepionkę Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19, miała drobne efekty uboczne, takie jak ból wokół miejsca zastrzyku – wynika z opublikowanego w czwartek badania brytyjskiej służby zdrowia.

Wraz z rozpoczęciem szczepień, co nastąpiło 8 grudnia 2020 roku, służba zdrowia zwróciła się do osób zaszczepionych o raportowanie samopoczucia poprzez specjalną aplikację. Jak do tej pory zrobiło to ponad 275 tys. osób, z czego jak zaznaczono, dużą część stanowią pracownicy medyczni, więc nie jest to reprezentatywna próba.Przeanalizowano reakcje prawie 36 tys. osób, z których 23,3 tys. otrzymało jedynie pierwszą dawkę, a 12,4 tys. – obie. Wszystkie zaszczepiono w grudniu, gdy w użyciu była tylko szczepionka firm Pfizer i BioNTech.Z badania wynika, że 37 proc. raportujących doświadczyło miejscowych efektów ubocznych, takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wstrzyknięcia, po pierwszej dawce, a wśród osób, które otrzymały dwie dawki, ten odsetek wzrósł do 45 proc. Natomiast u 14 proc. w ciągu siedmiu dni od przyjęcia pierwszej dawki wystąpił co najmniej jeden skutek uboczny dotyczący całego organizmu taki jak gorączka, bóle lub dreszcze, a po przyjęciu drugiej dawki odsetek ten wzrósł do około 22 proc. Wszystkie te efekty uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni.

Tymczasem jak podał w czwartek po południu brytyjski rząd, liczba osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki wzrosła do 10,49 mln, zaś drugą – do 502 tys. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 915 zgonów, co jest pierwszym przypadkiem od 5 stycznia, by bilans niedotyczący dni weekendowych był niższy niż tysiąc. Wykryto także 20 634 nowe zakażenia, co jest zbliżoną liczbą do tych z ostatnich kilku dni. Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to 3 892 459 wykrytych zakażeń i 110 250 zmarłych.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Rzadko komentujemy bezpośrednio pod informacjami, ale tym razem jest inaczej. Uważamy, że niestety gołym okiem już widać, że polski system rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych NIE DZIAŁA! Nie wierzymy w to, że w Wielkiej Brytanii w tym samym czasie po tej samej szczepionce NOPy dotykają ponad JEDNEJ TRZECIEJ zaszczepionych, a w Polsce na 1,3 miliona szczepień NOPów było oficjalnie 1 tysiąc.
To 0,07%. Na Wyspach ponad 30%.
Apelujemy do rządu o PILNE urealnienie rejestru zanim stanie się coś strasznego. Zanim na przykład wadliwa seria szczepionki zabije nie wiadomą liczbę Polaków, a rząd dowie się o problemie z Facebooka.
Prosimy o udostępnianie tego artykułu.
Paweł Skutecki
Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk