W Holandii lockdown przedłużony do 2 marca

Paweł Skutecki2 lutego, 202133 min

Premier Holandii Mark Rutte i minister zdrowia Hugo de Jonge poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej o przedłużeniu lockdownu do 2 marca ze względu na rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa i ryzyko trzeciej fali koronawirusa.

„Gdybyśmy nie mieli do czynienia z brytyjskim wariantem wirusa, który odpowiada za dwie trzecie zakażeń, moglibyśmy myśleć o większym luzowaniu obecnych obostrzeń” – powiedział szef rządu.

Możliwe jest przedłużenie godziny policyjnej, która obowiązuje w godzinach 21-4. Wprowadzone przez parlament w ubiegły czwartek ograniczenie wygasa 10 lutego. Rząd analizuje obecnie, czy godzina policyjna rzeczywiście przyczynia się do spadku liczby zakażeń.

Minister de Jonge przyznał, że szczepienia rozpoczęły się w Holandii z tygodniowym opóźnieniem, zapewnił jednak, że jest ono nadrabiane. „Tempo (akcji szczepień) jest uzależnione od dostaw szczepionek, jest ich o wiele mniej niż oczekiwaliśmy” – wyjaśnił.

Podczas konferencji zapowiedziano poluzowanie niektórych obostrzeń. Od 8 lutego zostaną otwarte szkoły podstawowe (szkoły średnie pozostaną zamknięte co najmniej do 1 marca). Sklepy będą nadal zamknięte, wprowadzona zostanie jednak możliwość odbioru zamówionych przez internet produktów.

„Od 10 lutego będzie można zamówić np. książkę, spodnie lub buty i następnie odebrać ją w punkcie odbioru, który musi znajdować się poza sklepem” – powiedział Rutte.

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM), liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia spadła o 20 proc. Dotychczas zanotowano w Holandii 982 tys. zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło przeszło 14 tys. osób.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 comments

 • jakub

  2 lutego, 2021 at 11:33 pm

  szaleju się najedli….14 tysiecy ludzi zmarło z pozytywnym testem PCR, którego wynik nic nie oznacza.
  20 000 000 ludzi. 200 000 umiera rocznie…… z tego 14 000 umarło z pozytywnym testem PCR… z tego na coś podobnego do Covida zmarło około 10% to jest 1400 osób….0.7% wszystkich zmarłych. I cały kraj stoi!!!
  A gdzie jest grypa pytam?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk