FilmPremiera filmu „Pokój” wg Stanisława Lema – 5 lutego

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Opowiadanie Stanisława Lema „Podróż VII” doczekało się adaptacji filmowej. Premierę filmu Krzysztofa Jankowskiego pod tytułem „Pokój” zaplanowano na 5 lutego; będzie go można zobaczyć na dwóch platformach VOD – poinformował we wtorek na Twitterze Instytut Książki (IK).

„Jest rok 2055. Znany kosmonauta Ijon Tichy ma wygłosić w Parlamencie Pansłowiańskim przemówienie przeciwne wprowadzeniu PRL – Pozaziemskich Regulacji Ludzkich. Przedstawiciele partii rządzącej, jak i samego rządu, starają się nie dopuścić do tego wystąpienia. Ijon zostaje podstępnie uwięziony w swoim pokoju hotelowym, gdzie zostaje poddany testom najnowszej broni powodującej multiplikację jego postaci. Zamiast szukać wyjścia z pułapki Ijon kłóci się sam ze sobą i nie może dojść do porozumienia z kolejnymi swoimi wcieleniami, co prowadzi do coraz bardziej absurdalnych zdarzeń” – czytamy w opisie akcji.

Jak wyjaśniono na stronie IK, scenarzystą i reżyserem filmu jest Krzysztof Jankowski, znany z takich produkcji jak „Kemping” i „Odwyk”. W rolach głównych występują: Wojciech Solarz, Kamila Kamińska, Paweł Ciołkosz, Jacek Różański i Grzegorz Woś.

„Jestem przekonany, iż mimo że akcja umiejscowiona jest w przyszłości – to jest bardzo aktualna. Pokazuje pewien typ naszej polskiej świadomości, specyficznego charakteru” – powiedział reżyser Krzysztof Jankowski, cytowany na stronie IK. „Film jest nie tylko wspaniałą satyrą Lema na nasze polskie przywary: zaściankowość mimo pozornej +światowości+, jak też kłótliwość, która prowadzi do niemożności osiągnięcia porozumienia. Satyrą tym bardziej ostrą, iż ograniczoną do jednej i tej samej postaci – naszego bohatera Ijona – który sam sobie nie ufa, który sam z sobą się kłóci, zawiązuje sojusze i je łamie” – wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że w filmie „odnajdziemy także nasze najlepsze cechy: otwartość, poszukiwanie przygód i głód podróżowania jak również kreatywność w pokonywaniu przeciwności”.

Jak zaznaczono, film Krzysztofa Jankowskiego będzie można zobaczyć na dwóch platformach VOD – PlayKraków oraz EgoMovies.

Patronat nad filmem sprawuje Wydawnictwo Literackie. Partnerem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 + 8 =