Hiszpania/ Prywatne szpitale zapowiadają samodzielny zakup szczepionek przeciw Covid-19

Karol Kwiatkowski2 lutego, 20213 min

Unia Hiszpańskiej Prywatnej Służby Zdrowia (ASPE), grupująca dyrekcje prywatnych szpitali w Hiszpanii, ogłosiła, że wraz z trudnościami w procesie szczepień, realizowanym przez publiczną służbę zdrowia, planuje samodzielnie zakupić szczepionki przeciwko Covid-19.

W rozmowie ze specjalistycznym portalem “Redaccion Medica” szef ASPE Carlos Rus zapowiedział, że kierowana przez niego organizacja chce złożyć takie zamówienie. Zastrzegł, że procedura ta miałaby podstawy prawne.

Rus wyraził nadzieję, że ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie tylko pozwoli na samodzielne działanie w tej kwestii prywatnym szpitalom, ale również “pozostawi im wolną rękę w negocjacjach”.

“Naszym zamiarem jest prowadzenie bezpośrednich rozmów z dyrekcjami koncernów farmaceutycznych” – dodał przewodniczący ASPE.

Rus ujawnił także, że kierowana przez niego organizacja domaga się od rządu Pedra Sancheza włączenia prywatnych szpitali do grupy 13 tys. placówek, w których na terenie Hiszpanii organizowane są szczepienia przeciw Covid-19.

“Nie pozwolimy na to, aby traktowali nas w sposób nierówny. Przykro nam również, że pomimo naszej gotowości do współpracy dotychczas nie skorzystano z naszej propozycji” – oświadczył.

Szef ASPE oznajmił też, że personel prywatnych szpitali w Hiszpanii ma podobne prawo do poddawania się szczepieniom, jak pracownicy publicznych placówek służby zdrowia. Przypomniał, że w styczniowym werdykcie sąd w Walencji zakazał różnego traktowania załogi publicznych i prywatnych placówek medycznych w tej kwestii.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk