Niemcy także będą mieli narodowy plan szczepień

Paweł Skutecki1 lutego, 202113 min

Przedstawiciele rządu federalnego, rządów krajów związkowych i przemysłu farmaceutycznego spędzili w poniedziałek ponad pięć godzin na omawianiu problemów, związanych z kampanią szczepień przeciw Covid-19. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała opracowanie narodowego planu szczepień.

Podczas wystąpienia po szczycie kryzysowym, zwołanym w związku z problemami w kampanii szczepień przeciwko Covid-19 w Niemczech, kanclerz Merkel zapowiedziała, że do końca lata tego roku będzie mogła złożyć każdemu obywatelowi ofertę zaszczepienia się.

Ta obietnica będzie mogła zostać dotrzymana, nawet jeśli dwaj producenci farmaceutyczni, Johnson & Johnson i Curevac, wbrew oczekiwaniom, nie otrzymają zgody na opracowane przez nich szczepionki – zapewniła Merkel.

Aby móc lepiej planować szczepienia, rząd federalny i rządy krajów związkowych chcą teraz opracować „narodowy plan szczepień” – powiedziała kanclerz. Powinien on zawierać wykaz nadchodzących dostaw szczepionek, „zgodnie z naszą najlepszą wiedzą”. Rządy będą dzięki temu mogły „przewidywalność” i lepiej zarządzać zaproszeniami ludzi na szczepienia.

Kanclerz Merkel broniła europejskiego podejścia do zamawiania szczepionek przeciwko Covid-19 i poprosiła o zrozumienie dla niekiedy wolniejszego tempa szczepień.

Burmistrz Berlina Michael Mueller wyraził zadowolenie z wyników „szczytu szczepionkowego”. Polityk powiedział, że narodowy plan szczepień przeciw Covid-19 jest bardzo ważny dla krajów związkowych i władz lokalnych, które potrzebują większej jasności co do tego, kto, kiedy i w jakich liczbach może być zaszczepiony. „Fakt, że teraz zajmujemy się tym bardziej szczegółowo, jest bardzo ważnym krokiem” – dodał powiedział Mueller.

Szczepienia w Niemczech, tak jak w całej UE, rozpoczęły się na krótko przed końcem 2020 roku. Pierwszym tygodniom towarzyszą problemy z dostawami od poszczególnych producentów oraz trudności z umawianiem się na szczepienia. Rząd Niemiec jest ostro krytykowany za organizację kampanii szczepień.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • jakub

    1 lutego, 2021 at 11:06 pm

    Niemcy to już mieli Narodowy…..****WA SOCJALIZM…i nikomu to nie wyszło na zdrowie. Ratuj się kto może.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk