Papież ostro jak nigdy: Sobór nie podlega negocjacjom

Paweł Skutecki30 stycznia, 202112 min

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że kto nie podąża za nauczaniem Soboru Watykańskiego II, jest „poza Kościołem”. Mówił, że nie można iść na żadne ustępstwa wobec tych, którzy od tego nauczania odchodzą.

Podczas spotkania z przedstawicielami sekcji katechetycznej Konferencji Episkopatu Włoch Franciszek podkreślił, że „Sobór to nauczanie Kościoła”.

„Albo jesteś z Kościołem i dlatego podążasz za Soborem, albo, jeśli tego nie robisz albo interpretujesz go na swój sposób, jak sam chcesz, nie jesteś z Kościołem” – oświadczył Franciszek.

„Musimy być w tej kwestii wymagający, surowi. Sobór nie podlega negocjacjom” – dodał.

Zdaniem papieża problemem jest „selektywny” wybór z nauczania Soboru Watykańskiego II oraz poprzednich.

„Przychodzi mi na myśl grupa biskupów, którzy po Soborze Watykańskim I odeszli; grupa świeckich, różne grupy (które odeszły) po to, by kontynuować +prawdziwą doktrynę+” – zaznaczył Franciszek. Jak zauważył, mówili oni: „My jesteśmy prawdziwymi katolikami”.

„Dzisiaj wyświęcają kobiety” – stwierdził.

„Bardziej surowa postawa, by stać na straży wiary bez nauczania Kościoła, prowadzi do ruiny. Proszę, żadnych ustępstw wobec tych, którzy chcą głosić katechezę niezgodną z nauczaniem Kościoła” – wezwał Franciszek.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • zdzicho

  30 stycznia, 2021 at 7:15 pm

  Nic nie jest ostateczne jeśli Namiestnik Chrystusa wolał niemiecką emeryturę.

  Więc i Franio może wkrótce usłyszeć you are fired! Za ściemnianie!

  Z Franka taki sam katolik jak z Bidena i z Kałczyńskiego! Po prostu to teraz najmodniejsze modus operandi levi’ch. Nawet JUDA i Moraver deklarują się jako katole i wespół z ePiSkopatem POzamykali kościoły.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk