Bydgoszcz/ Siedmioletni most grozi zawaleniem?

Karol Kwiatkowski30 stycznia, 202114 min

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy z powodu trwałych odkształceń elementów konstrukcyjnych został zamknięty do czasu naprawy. Wyłączony z ruchu został również odcinek Trasy Uniwersyteckiej, którego częścią jest zamknięta przeprawa przez Brdę.

Trasa Uniwersytecka została zamknięta na odcinku od ulic Sieńki i Moniuszki do ul. Wojska Polskiego.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej pod koniec 2020 r. zlecił kontrolę techniczną mostu. Badania wykazały, że elementy mocujące wanty (liny) do płyty mostu odkształciły się. W związku z tym wprowadzono ograniczenia dla ruchu pojazdów ciężarowych i zlecono szczegółową ekspertyzę.

Ostateczny raport przygotowany przez specjalistów inżynierii mostowej wskazał, że połączenie przęsła z wantami są za słabe i mogą nie utrzymać ciężaru całego obiektu. Stan techniczny pozostałych elementów mostu (pylonów, płyty głównej, want) nie budzi zastrzeżeń, a uszkodzone są tylko mocowania stalowe przytwierdzone do płaszczyzn bocznych mostu.

ZDMiKP podał, że ekspertyzy wskazują na możliwość wystąpienia błędów na etapie projektu mostu. Zdaniem autorów najnowszej ekspertyzy zaproponowane przez projektanta rozwiązania inżynierskie, nie sprawdziły się na etapie jego użytkowania i mogły zostać pierwotnie oparte na niewystarczających założeniach projektowych, odpowiednich dla tak dużej i nietypowej konstrukcji.

W związku z tym podjęto decyzję o zamknięciu przeprawy do czasu jej podparcia i przeprowadzenia prac naprawczych. To wiązało się z koniecznością zamknięcia odcinka trasy.

Zamknięty został dla ruchu pieszego i rowerowego teren pod mostem i wyłączono fragment rzeki bezpośrednio pod przeprawą. Zmieniona została również trasa linii autobusowa nr 57 kursującej dotąd przez most.

ZDMiKP zleci pilne podparcie obiektu, które ze względu na ciężar i nietypową konstrukcję wymaga opracowania specjalnej dokumentacji projektowej i technologicznej. Według szacunków wykonanie podpór potrwa około dwóch miesięcy, a prace naprawcze uszkodzonych elementów – od kilku do kilkunastu tygodni, licząc od momentu podparcia obiektu.

Trasa Uniwersytecka wraz z Mostem Uniwersyteckim została oddana do użytku 12 grudnia 2013 r. Most ma dwa stalowe przęsła, a pylony przeprawy wysokości 70 m. ukształtowano w formie przenikających się podków. Pomost pod obie jezdnie jest podwieszony do pylonów za pomocą 16 lin, z których najdłuższe mają 160 m. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • zdzicho

  30 stycznia, 2021 at 7:24 pm

  Klasyka tematu – „oczko siem urwało temu misiu”. Bydłoszcz ma mniejszą rzeczkę niż Toruń ale się natężyła, że będzie miała „dziwniejszy” mostek. No i ma.

  Co nie znaczy, że w Toruniu jest cudnie, nie, nieustannie naprawiają tam torowiska tramwajowe, bo się im ubzdurało METRO na powierzchni. Dzięki temu komunikacja tramwajowa jest w nieustannej rozsypce a ceny właśnie podniesiono, bo w tramwajach założyli telewizję, monitoring i automaty więc ktoś musi za to zapłacić, najlepiej emeryci i studenci.

  Zarobieni są, to niech płacą!

  Oczywiście wszelkie inwestycje w Toruniu są za „pożyczone” a Miasto jest najbardziej zadłużone w 'polsce’. Ale co tam, zastaw się a postaw się!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *