Warszawa/ Policja blokuje przemarsz protestujących w centrum miasta

Karol Kwiatkowski29 stycznia, 20214 min

Przemarsz protestujących w piątek w Warszawie w związku z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji Jerozolimskie blokują policyjne radiowozy.

Protestujący zgromadzili się na rondzie Dmowskiego po godz. 20. Uczestnicy demonstracji doszli do skrzyżowania Al. Jerozolimskich z ulicą Kruczą. Policjanci, którzy wzywali zgromadzonych do rozejścia się, na ulicach ustawili radiowozy i blokują dalszy przemarsz.

Protestujący zawrócili w stronę ronda Dmowskiego, by dalej Marszałkowską dojść do Świętokrzyskiej. Na chodniku przy Marszałkowskiej policjanci zablokowali busa z nagłośnieniem demonstracji. Zatrzymano kierowcę auta. Policjanci użyli gazu, gdy tłum manifestantów zaczął napierać na otoczony przez funkcjonariuszy samochód.

W pobliżu przemarszu w okolicy ronda Dmowskiego był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w nagraniu opublikowanym na Facebooku podkreślił, że jako włodarz miasta przygląda się temu, co się dzieje i dba o bezpieczeństwo mieszkańców. Dodał też, że skierował do ministra zdrowia list z prośbą, by „jasno wyjaśnić lekarzom, jak mają postępować”. „Dlatego że dzisiaj wymagacie od lekarzy prawdziwego heroizmu i niestety zagrożeni są sankcjami prawnymi” – wskazał.

„Miejmy nadzieję, że PiS jednak w końcu ugnie się pod tą olbrzymią presją większości Polek i Polaków, bo nie ma zgody na tak haniebne prawo” – powiedział Trzaskowski. Jego zdaniem widać, że „rząd kapituluje”. „To dowód tego, jaki jest słaby. Mam nadzieję, że bardzo szybko rząd PiS-u odejdzie i że będziemy mogli wrócić po prostu do normalności, będziemy wtedy rozmawiali o tych wszystkich problemach, które musimy rozwiązać” – powiedział prezydent miasta.

Uczestnicy demonstracji mają ze sobą transparenty m.in. z napisami: „Aborcja bez granic”, „Aborcja to moje prawo”, „PiS to wirus” czy „Tych czarownic nie spalicie”. Nad głowami protestujących powiewają flagi z emblematami Strajku Kobiet, gdzieniegdzie widać biało-czerwone i tęczowe flagi.

Protest powoduje utrudnienia w ruchu i w kursowaniu autobusów i tramwajów w centrum miasta.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Sonia Otfinowska, Wojciech Kamiński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk