Rząd przedłuża obostrzenia do 14 lutego z trzema wyjątkami

Karol Kwiatkowski29 stycznia, 20216 min

Do 14 lutego przedłużone zostaną dotychczas obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Wyjątkiem będzie otwarcie od 1 lutego instytucji kultury (muzeów, galerii sztuki) oraz centrów handlowych. Od przyszłego miesiąca nie będą także obowiązywały godziny dla seniora.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń do 14 lutego z trzema wyjątkami. Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w galeriach handlowych; działać będą mogły instytucje kultury – muzea i galerie sztuki; przestają natomiast obowiązywać godziny dla seniora.

Centra i galerie handlowe będą musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązywać będą limity klientów: 1 osoba na 10 m kw. – w sklepach do 100 m kw. powierzchni oraz 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw. powierzchni.

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także galerie sztuki, muzea i biblioteki. Zamknięte dalej pozostaną m.in.: teatry, kina, domy kultury.

Z pozostałych ograniczeń i zasad bezpieczeństwa rząd wymienia: utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi; zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.

Obowiązuje też zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej z wyjątkami. Hotele dostępne są m.in. dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Nieczynne pozostaną stoki narciarskie. Obowiązuje też zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem jest działalność lecznicza przeznaczona dla pacjentów oraz działalność dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W kościołach obowiązuje limit osób – maks. 1 osoba na 15 m kw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym. Osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym mają obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Od 23 stycznia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wyniktestu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie, natomiast uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował też w czwartek, że za dwa tygodnie będą podejmowane kolejne decyzje w sprawie obostrzeń.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk