Izrael zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19

Paweł Skutecki28 stycznia, 20213 min

Ministerstwo zdrowia Izraela zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki na Covid-19, jeśli dwie nie okażą się skuteczne przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa – powiedziała w czwartek szefowa departamentu zdrowia publicznego w tym resorcie Szaron Alroj-Prajs.

„Musimy zrozumieć, czy szczepionka jest mniej skuteczna przeciw wariantowi południowoafrykańskiemu (…), co może zająć kilka tygodni” – oceniła w wywiadzie dla radia Galgalac przedstawicielka ministerstwa zdrowia.

W Izraelu potwierdzono jak dotąd 30 przypadków tego wariantu.

Zamieszkany przez 9,3 miliona osób kraj jest światowym liderem w szczepieniu ludności przeciw Covid-19. W ciągu nieco ponad pięciu tygodni zaszczepiono tam 1,5 miliona mieszkańców dwiema dawkami i ponad 2,8 miliona jedną dawką szczepionki Pfizer/BioNTech.

Według informacji podanych przez Alroj-Prajs 63 osoby z 428 tys., które zostały zaszczepione obiema dawkami, zakaziły się koronawirusem, z czego pięć jest hospitalizowanych i znajduje się w ciężkim stanie.

Od środy w Izraelu szczepionka jest dostępna dla wszystkich obywateli powyżej 35. roku życia.

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały w czwartek, że przeprowadzone przez nie badania laboratoryjne sugerują, że ich preparat działa również przeciwko brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2, choć w tym drugim przypadku – nieco słabiej.

„Za każdym razem, gdy pojawia się nowy wariant, powinniśmy być w stanie sprawdzić, czy (nasza szczepionka) jest skuteczna” – powiedział szef Pfizera, Albert Bourla. „Kiedy odkryjemy coś, co nie jest tak skuteczne, bardzo, bardzo szybko będziemy w stanie wytworzyć dawkę, która będzie niewielką zmianą w stosunku do obecnej szczepionki” – dodał.

Joanna Baczała (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk