Wiceminister zdrowia: Skutki obecnych obostrzeń są widoczne i odczuwalne

Karol Kwiatkowski28 stycznia, 20214 min

Skutki obecnie obowiązujących w Polsce obostrzeń są widoczne i odczuwalne, średnia tygodniowa zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce jest niższa niż w innych krajach europejskich. Osiągnęliśmy pewną stabilizację – ocenił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o to, czy obecnie obowiązujące obostrzenia z punktu widzenia zdrowotnego okazały się skuteczne i powinny obowiązywać dalej po 1 lutego.

„My te skutki odczuwamy i widzimy w porównaniu do krajów naszych sąsiadów, do krajów europejskich. Średnia tygodniowa zakażeń w Polsce z ostatniego tygodnia była mniej więcej na poziomie 5,5 tys., w porównaniu np. do Francji, gdzie wynosi 20 tys. i Hiszpanii, gdzie jest 40 tys. nowych zakażeń” – odpowiedział Kraska.

„Te obostrzenia, które wprowadziliśmy, myślę że zadziałały w Polsce. Osiągnęliśmy pewną stabilizację. Chciałbym by ta stabilizacja była na zdecydowanie niższym poziomie, ale jak pamiętamy okres końca października, początku listopada, gdy nowych przypadków mieliśmy prawie 27 tys. to są to nieporównywalne liczby. Dlatego decyzja o ewentualnych zmianach obostrzeń jest decyzjami – myślę – bardzo trudnymi, bardzo poważnymi i bardzo przemyślanymi. Od kilkunastu dni sztaby ekspertów bardzo nad tym pracują, ponieważ widzimy, że wirus nie zna granicy” – powiedział wiceminister.

Wskazał, że decyzję w sprawie obostrzeń przedstawi premier Mateusz Morawiecki. „Już za kilka godzin się wszystkiego dowiemy” – dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w środę, że w czwartek rząd przedstawi informację na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Mają zajęcia stacjonarne zawieszone do 31 stycznia.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę, że nie będzie rekomendował dalszego otwierania szkół. Poinformował, że w drugim tygodniu lutego będą powtórzone badania przesiewowe nauczycieli i po ich zakończeniu pojawią się kolejne rekomendacje resortu w sprawie szkół. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *