PolskaPRCH: otwarcie centrów handlowych może uchronić wiele firm przed upadłością

Magdalena Targańska28 stycznia, 20217 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Otwarcie centów handlowych od 1 lutego może uchronić wiele firm przed upadłością – wskazała Polska Rada Centrów Handlowych. Rada zaapelowała do rządu o przeniesienie styczniowej niedzieli handlowej, przypadającej jeszcze na czas lockdownu.

„Uwolnienie handlu w centrach może uchronić wiele podmiotów związanych z branżą galerii handlowych przed upadłością i zapobiec konieczności dalszego ograniczenia zatrudnienia” – powiedział PAP dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 lutego centra handlowe będą mogły ponownie działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Dodał, że rząd przychylił się do apelu przedsiębiorców i znosi od 1 lutego godziny dla seniora.

Poznański przypomniał, że branża handlowa zatrudnia około 400 tys. pracowników, dlatego uruchomienie galerii i umożliwienie klientom powrotu do zakupów stacjonarnych w centrach handlowych pomoże uratować miejsca pracy.

Jak zaznaczył Poznański, pierwsze miesiące roku to dla handlu okres upłynniania towaru przechowywanego w magazynach. Dzięki decyzji o pełnym otwarciu sklepy będą miały szansę rozpocząć sprzedaż tego asortymentu, który z każdym dniem traci na wartości oraz pozyskać środki na zakup kolejnego na przyszłe sezony.

W ocenie Rady, od powrotu klientów do centrów handlowych zależy utrzymanie ciągłości funkcjonowania handlu w Polsce, który w 2019 r. stanowił 15,5 proc. PKB. „Galerie handlowe są głównym kanałem dystrybucji towarów większości polskich marek modowych, obuwniczych, jubilerskich i sieci z elektroniką oraz tysięcy powiązanych z nimi lokalnych biznesów” – wskazał.

Poznański dodał, że w Rada w imieniu branży centrów handlowych zaapelowała także do rządu o wyznaczenie nowego terminu styczniowej niedzieli handlowej przypadającej na 31 stycznia. „Pozwoli to zrekompensować stratę tej niedzieli handlowej przypadającej na czas lockdownu i umożliwi placówkom handlowym i usługowym przyjęcie klientów” – wyjaśnił.

Jak podkreślił, w obecnej dramatycznej sytuacji sektora każdy dzień prowadzenia działalności i generowania obrotów ma znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej, a w wielu przypadkach na skraju bankructwa.

Dodał, że skutki trzech lockdownów są nieodwracalne i doprowadziły do poważnego zachwiania płynności finansowej, zarówno najemców, jak i wynajmujących. „Właściciele i zarządcy galerii handlowych apelują o objęcie ich programem wsparcia państwa w ramach tarcz pomocowych, w tym dofinansowania kosztów stałych przedsiębiorstw obejmujących także czynsze i uregulowania kwestii artykułu 15 ze ustawy covidowej, który w obecnym kształcie jest sprzeczny z polskim porządkiem prawnym. Dyskryminuje jedną grupę podmiotów gospodarczych – wynajmujących na rzecz innej grupy – najemców” – zaznaczył.

Jak podkreślił, Rada oczekuje równego traktowania wszystkich podmiotów z branży centrów handlowych oraz udzielenia przedsiębiorcom realnego i adekwatnego do ponoszonych strat wsparcia ze strony Skarbu Państwa.

Zarząd PRCH, liczy, że wraz z końcem stycznia, zakończy się ostatni z tak wyniszczających dla sektora centrów handlowych lockdownów podkreślając, że otwarcie galerii w grudniu ub. roku nie przełożyło się na wzrost zachorowań, oraz, że realizowany jest już narodowy program szczepień.

Rada przypomniała, że obiekty handlowe działały, działają i będą działać z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych. „Centra handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych obiektów w przestrzeni publicznej. Na każdym etapie wizyty w centrum handlowym systemy informacyjne, komunikaty głosowe i obsługa przypominają kupującym o konieczności przestrzegania zasad DDM. Prowadzony na bieżąco monitoring pozwala efektywnie kontrolować liczbę klientów przebywających w obiekcie i zapobiegać przekroczeniu bezpiecznego poziomu” – podkreślił dyrektor zarządzający PRCH.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zrzesza ponad 200 firm działających w branży handlu i usług.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia (31 stycznia), kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 − 7 =