LudzieMuzykaZagranicaMarta Gardolińska pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej opery

Karol Kwiatkowski27 stycznia, 202118 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Utalentowana polska dyrygentka Marta Gardolińska została powołana na stanowisko dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine. Jest pierwszą kobietą i pierwszą Polką na tym prestiżowym stanowisku. Będzie pełnić swoje obowiązki od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat.

Polska dyrygentka została mianowana na wniosek Matthieu Dussouilleza, dyrektora generalnego i artystycznego. Kandydaturę w pełni poparła Rada Dyrektorów Opéra national de Lorraine, przewodzona przez Bertranda Massona, Asystenta ds. Kultury Miasta Nancy. Marta Gardolińska będzie pełnić swoje obowiązki od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat. W ramach obowiązków dyrektora muzycznego będzie prowadziła koncerty Orkiestry Opéra national de Lorraine oraz jedną lub dwie produkcje operowe w sezonie.

Marta Gardolińska należy do nowego pokolenia europejskich artystów, których charakteryzują wszechstronny talent i energia. Bardzo się cieszę na naszą wspólną przygodę w Opéra national de Lorraine razem z Martą, całym zespołem oraz publicznością. – komentuje wybór Matthieu Dussouillez, dyrektor generalny i artystyczny Opery.

Międzynarodowa kariera Marty Gardolińskiej nabrała tempa od czasu objęcia przez nią stanowiska Young Conductor in Association z Bournemouth Symphony Orchestra, z którą współpracowała w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. Gardolińska następnie odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała z Los Angeles Philharmonic Orchestra jako Dudamel Fellow oraz uczestnicząc, u boku Gustavo Dudamela jako drugi dyrygent, w wykonaniu i nagraniu dla Deutsche Grammophon IV Symfonii Charlesa Ivesa.

We Francji, Gardolińska została okrzyknięta talentem przez francuskie media podczas krajowej premiery Der Traumgörge Zemlinsky’ego w Nancy, w październiku ubiegłego roku. Jej nominacja wyznacza nowy etap w historii Opéra national de Lorraine. Współpraca koncentrować się w będzie na kilku wątkach: podróży przez muzyczną Europę w czasach secesji, uwypukleniu bliskich i historycznych związków Nancy z Polską poprzez rozwój polskiego repertuaru, a także rozwój projektu Nancy – Citizen Opera, angażującego społeczność miejską. Najbliższą okazją, żeby wysłuchać występu Marty Gardolińskiej z Orkiestrą Opéra national de Lorraine jest koncert „Dream or Destiny” 4 i 5 lutego. Wydarzenie z udziałem Davida Guerriera i Alexandra Melnikova będzie transmitowane przez Radio France.

Marta Gardolińska o nowym wyzwaniu mówi: To dla mnie ogromna radość rozpocząć nową przygodę z zespołem Opéra national de Lorraine w Nancy. Nasza współpraca zaczęła się w trudnych okolicznościach – wspólnym wysiłkiem wystawiliśmy potężną, zapomnianą operę postromantyczną, co w czasie pandemii było prawdziwym wyzwaniem. Z próby tej wyszliśmy obronną ręką i osiągnęliśmy świetne rezultaty, co napawa mnie optymizmem na dalszy rozwój naszej współpracy.

Jestem pod dużym wrażeniem muzykalności i profesjonalizmu Orkiestry. Od samego początku miałam poczucie, że skupiamy się na najważniejszym, to jest na muzyce, i że mogę liczyć na zaangażowanie i kreatywność ze strony członków zespołu. W Nancy szybko poczułam się jak w domu. To dla mnie powód do dumy, że mogę brać udział w kształtowaniu życia kulturalnego miasta, na które wcześniej tak duży wpływ miał jeden z królów Polski – Stanisław Leszczyński. Mam nadzieję, że uda mi się być godną reprezentantką kultury polskiej w Nancy.

Ogromnie cieszę się również na bliską współpracę z Matthieu Dussouillezem. Nasze poglądy na sztukę i jej rolę są bardzo podobne i mam nadzieję zaproponować publiczności w Nancy zróżnicowany i oryginalny repertuar, jak również zaangażować społeczność w życie i działania naszego Teatru.

Objęcie stanowiska dyrektora muzycznego w Opéra national de Lorraine otwiera nową kartę w karierze młodej polskiej dyrygentki. W trwającym sezonie zadebiutowała z m.in. Scottish Chamber Orchestra na festiwalu w Edynburgu, Orchestre Chambre de Paris oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W planach Marty Gardolińskej są występy z m.in. Swedish Radio Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Barcelona Symphony Orchestra czy Tonkünstler Orchester w Musikverein w Wiedniu.

Mieszkająca na co dzień w Wiedniu, Marta Gardolińska, do Polski zawita już 21 lutego. Poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie z klarnecistką Annelien Van Wauwe.

Zanim zdecydowała się zostać muzykiem, przez wiele lat trenowała akrobatykę, pływanie i biegi średniodystansowe. Dziś, oprócz dyrygentury, jej pasją jest fizjoterapia dla muzyków.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    27 stycznia, 2021 at 9:33 pm

    Gratulacje dla prześlicznej wiolonczelistki. …eee.. dla prześlicznej dyrygentki.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

18 + siedem =