Marta Gardolińska pierwszą kobietą i Polką na stanowisku dyrektora muzycznego francuskiej opery

Karol Kwiatkowski27 stycznia, 202118 min

Utalentowana polska dyrygentka Marta Gardolińska została powołana na stanowisko dyrektora muzycznego francuskiej Opéra national de Lorraine. Jest pierwszą kobietą i pierwszą Polką na tym prestiżowym stanowisku. Będzie pełnić swoje obowiązki od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat.

Polska dyrygentka została mianowana na wniosek Matthieu Dussouilleza, dyrektora generalnego i artystycznego. Kandydaturę w pełni poparła Rada Dyrektorów Opéra national de Lorraine, przewodzona przez Bertranda Massona, Asystenta ds. Kultury Miasta Nancy. Marta Gardolińska będzie pełnić swoje obowiązki od sezonu 2021-2022 przez okres trzech lat. W ramach obowiązków dyrektora muzycznego będzie prowadziła koncerty Orkiestry Opéra national de Lorraine oraz jedną lub dwie produkcje operowe w sezonie.

Marta Gardolińska należy do nowego pokolenia europejskich artystów, których charakteryzują wszechstronny talent i energia. Bardzo się cieszę na naszą wspólną przygodę w Opéra national de Lorraine razem z Martą, całym zespołem oraz publicznością. – komentuje wybór Matthieu Dussouillez, dyrektor generalny i artystyczny Opery.

Międzynarodowa kariera Marty Gardolińskiej nabrała tempa od czasu objęcia przez nią stanowiska Young Conductor in Association z Bournemouth Symphony Orchestra, z którą współpracowała w sezonach 2018/2019 i 2019/2020. Gardolińska następnie odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała z Los Angeles Philharmonic Orchestra jako Dudamel Fellow oraz uczestnicząc, u boku Gustavo Dudamela jako drugi dyrygent, w wykonaniu i nagraniu dla Deutsche Grammophon IV Symfonii Charlesa Ivesa.

We Francji, Gardolińska została okrzyknięta talentem przez francuskie media podczas krajowej premiery Der Traumgörge Zemlinsky’ego w Nancy, w październiku ubiegłego roku. Jej nominacja wyznacza nowy etap w historii Opéra national de Lorraine. Współpraca koncentrować się w będzie na kilku wątkach: podróży przez muzyczną Europę w czasach secesji, uwypukleniu bliskich i historycznych związków Nancy z Polską poprzez rozwój polskiego repertuaru, a także rozwój projektu Nancy – Citizen Opera, angażującego społeczność miejską. Najbliższą okazją, żeby wysłuchać występu Marty Gardolińskiej z Orkiestrą Opéra national de Lorraine jest koncert „Dream or Destiny” 4 i 5 lutego. Wydarzenie z udziałem Davida Guerriera i Alexandra Melnikova będzie transmitowane przez Radio France.

Marta Gardolińska o nowym wyzwaniu mówi: To dla mnie ogromna radość rozpocząć nową przygodę z zespołem Opéra national de Lorraine w Nancy. Nasza współpraca zaczęła się w trudnych okolicznościach – wspólnym wysiłkiem wystawiliśmy potężną, zapomnianą operę postromantyczną, co w czasie pandemii było prawdziwym wyzwaniem. Z próby tej wyszliśmy obronną ręką i osiągnęliśmy świetne rezultaty, co napawa mnie optymizmem na dalszy rozwój naszej współpracy.

Jestem pod dużym wrażeniem muzykalności i profesjonalizmu Orkiestry. Od samego początku miałam poczucie, że skupiamy się na najważniejszym, to jest na muzyce, i że mogę liczyć na zaangażowanie i kreatywność ze strony członków zespołu. W Nancy szybko poczułam się jak w domu. To dla mnie powód do dumy, że mogę brać udział w kształtowaniu życia kulturalnego miasta, na które wcześniej tak duży wpływ miał jeden z królów Polski – Stanisław Leszczyński. Mam nadzieję, że uda mi się być godną reprezentantką kultury polskiej w Nancy.

Ogromnie cieszę się również na bliską współpracę z Matthieu Dussouillezem. Nasze poglądy na sztukę i jej rolę są bardzo podobne i mam nadzieję zaproponować publiczności w Nancy zróżnicowany i oryginalny repertuar, jak również zaangażować społeczność w życie i działania naszego Teatru.

Objęcie stanowiska dyrektora muzycznego w Opéra national de Lorraine otwiera nową kartę w karierze młodej polskiej dyrygentki. W trwającym sezonie zadebiutowała z m.in. Scottish Chamber Orchestra na festiwalu w Edynburgu, Orchestre Chambre de Paris oraz Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. W planach Marty Gardolińskej są występy z m.in. Swedish Radio Symphony Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Barcelona Symphony Orchestra czy Tonkünstler Orchester w Musikverein w Wiedniu.

Mieszkająca na co dzień w Wiedniu, Marta Gardolińska, do Polski zawita już 21 lutego. Poprowadzi Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w koncercie z klarnecistką Annelien Van Wauwe.

Zanim zdecydowała się zostać muzykiem, przez wiele lat trenowała akrobatykę, pływanie i biegi średniodystansowe. Dziś, oprócz dyrygentury, jej pasją jest fizjoterapia dla muzyków.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    27 stycznia, 2021 at 9:33 pm

    Gratulacje dla prześlicznej wiolonczelistki. …eee.. dla prześlicznej dyrygentki.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk